Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

99,9 % от превозвачите са против национален протест

Автобусни и таксиметрови превозвачи обявиха, че готвят протест на 28 септември с настояване за държавна подкрепа. За 2 часа ще бъдат преустановени превозите в София, Пловдив, Варна и други големи градове в страната. 

По този повод искам да ви кажа, че това са субективни излияния на хора, които не смятаме, че са истински превозвачи, а използват сдруженията за политически цели. Държа да ви кажа, че абсолютно никой няма да участва, включително и моето сдружение, коментира пред Радио Пловдив Васил Пиронков, председател на УС на Камарата на автобусните превозвачи.

"Това е измислица на една-единствена конфедерация - на Милтенова, която се състои от 3 фирми и които дори не са регистрирани в Търговския регистър. Затова има смут сред превозвачите. Вчера бяхме на среща при министъра и категорично заявихме, че ние, превозвачите, нито сме мислили, нито готвим, нито има за какво да протестираме пред министър, който е на 3 дни", заяви Пиронков. 

По думите му конфедерацията на Магдалена Милтенова не представлява целия бранш, а "това са псевдо превозвачи, които са и в сивия сектор и само говорят за пари и разпределение на средства".

Според Васил Пиронков 99,90 % от превозвачите не споделят идеята за протеста на 28 септември. 

"Имаме нужда от подкрепа от държавна подкрепа, но не в този вид, в който сега се представят нещата. Аз също имам проблеми - от вчера РЗИ проверява дали автобусите са пълни на 50 %, налага се и втори автобус да изпращам за определен час, но ще се справим. Това един сериозен превозвач не може да го повали, всеки има резерви", смята Васил Пиронков.

По думите му държавата е изплатила всичко дължимо по предишните мерки, трябва различен процент за различните превозвачи, защото някои имат договори с общините. "Тогава има - няма хора, трябва да изпълняваш всички линии. Друго е когато имаш специализиран превоз, предприятието ти плаща 100 % и ти да получаваш толкова, колкото и този, ангажиран с обществен транспорт. Същото е и със случайния превоз - за екскурзиите", заяви председателят на УС на Камарата на автобусните превозвачи.

Васил Пиронков допълни, че според него и големите фирми трябва да получават такива компенсации, както и общинските предприятия по транспорта (общо 13 за градски транспорт и други 9 за междуградски). 

Според него до ръст в цените на билетите няма да се стигне, а държавата може да подпомогне превозвачите по други начини.

Цялото интервю на Неда Велкова с Васил Пиронков е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56