Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС да спре търговията с въглеродни емисии

Според  Ситибанк студена зима може да вдигне цените на втечнения природен газ до умопомрачителните 100 долара за  милион британски термални единици. Това е около пет пъти повече от сегашните рекордни цени в Европа и Азия. Потенциалните последствия се простират от тотален икономически срив в Европа до войни в различни мащаби.

"Това е апокалиптична прогноза. Ако нещо такова се случи, икономическият удар ще бъде изключително силен и ще касае основно Европа и Азия. САЩ и Австралия са износители и ще спечелят страшно много от това", коментира в интервю за Радио Пловдив енергийният експерт Боян Рашев. По думите му печалба ще има и Русия като ней-голям доставчик на природен газ в света.

Сериозен проблем ще е цената на енергията за отопление-основно електричество и газ. Според Рашев най-бързото решение, което може да бъде взето на европейско ниво, е да се свалят цените на въглеродните квоти или даже напълно да се спре търговията с тях.

 "Това ще даде възможност поне на цените на електроенергията да паднат", смята той. При цената на газа обаче, според експерта, не може да се очаква такава незабавна реакция.

"При тях страдаме от това, че Европа дългосрочно води война срещу собствените си газови компании и живее с илюзията, че може да замени газа и въглищата с възобновяеми източници просто така. Тази илюзия за съжаление има много силна масова подкрепа сред хората. Но в момента това се разбива на пух и прах. Просто реалността е ужасяваща", каза още Боян Рашев.

Според него "Газпром" просто се възползва от тази ситуация, за да печели от по-високите цени на газа. В същото време, според него, руската компания не създава за целта изкуствен дефицит, а просто не може да добие толкова газ, колкото е нужен на Европа в момента.

На въпрос дали трябва да се спре износа на ток в такава ситуация, Боян Рашев отговори: " Аз прогнозирам, че европейският електроенергиен пазар, от който България е част,  ще се разпадне на съсавните си части. Тоест, страните изведнъж ще осъзнаят, че енергийната независимост им е по-важна от това да са част от ЕС".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18