„Палиативната медицина е практически непозната в нашата страна. Едно голямо проучване в световен мащаб през годините показва, че броят на палиативните пациенти непрекъснато расте“. Това заяви проф. д-р Любима Деспотова-Толева, председател на Българското дружество по продължителни грижи и палиативна медицина. Тя е лектор на Кръглата маса по инициатива на БДПГПМ и Община Пловдив за създаването на Общински център за продължителни палиативни грижи с хоспис.
По думите й, голяма част от тези пациенти не са онкологично болните. Сред тях попадат и сърдечно-съдовите и белодробните заболявания, алцхаймери, неврологични заболявания и още много други. В България структурите, обозначени като хоспис са крайно малко, те са предимно частни и за съжаление, част от тях не са регистрирани по Закона за лечебните заведения.
„Последното наблюдение върху палиативните грижи във всички страни по света бе подчертано, че България е в трета „Б“ група между страните със спорадично обезпечаване на палиативна помощ. През последните години нямаше воля да бъдат направени необходимите промени в общото и в здравното законодателството, не бяха обучени специалисти, независимо от нашите усилия, които полагаме от 2003 г., не бе приет стандарт по палиативна медицина. Над 10 години две негови редакции отлежават в МЗ.“
Проф. Деспотова – Толева бе категорична, че за да има качествена палиативна грижа, трябва да има подходяща здравна политика, обучени кадри, осигурени медикаменти и всичко това да бъде приложено на практика адекватно.
Тя подчерта, че желанието на Община Пловдив да протегне ръка на идеята на Българското дружество по продължителни грижи и палиативна медицина чрез създаването на Общински център за продължителни палиативни грижи с хоспис е похвално, защото това би било практическото приложение на усилията на специалистите.
„Ние имаме готовност да осъвременим стандарта, можем да обучим квалифицирани кадри – лекари и медицински сестри и всякакви кадри с акцент палиативната медицина“.
Проф. Деспотова-Толева подчерта, че от особена важност е да бъде постигнато разбиране за необходимостта от палиативна грижа от страна на хората, които изработват тези политики и на практика да се създаде един уникален образец за България – Общински център, в който да бъдат приложени най-новите стандарти и постижения на палиативната медицина.
"Премахването на страданието е основно човешко право, но затова е необходимо да бъдат обучени лекари – специалисти по палиативна медицина. Палиативната грижа е мултидисциплинарна грижа.
В рамките на един проект, който ние току що спечелихме в МУ – Пловдив по мое предложение бяха включени две докторски програми за научна специалност „Палиативна медицина“ и „Гериатрия“, които ще станат основата, за да бъде допълнително създадена и призната от МЗ и клиничната специалност по палиативна медицина. Това е нашата цел, която преследваме от 2003 г. досега“.
Цялото интервю – от звуковия файл:
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..