Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преодоляване на последиците от COVID-19 в рибарските райони


Ковид кризата се отрази негативно и на сектора Рибарство заради ограниченията за движение в първите месеци на пандемията. Това бе отчетено на среща на Националната рибарска мрежа в Пловдив. Това редуцира договорите с доставчици, отрази се и на работата на заведенията.

Припомняме, че през април 2020 година Съветът на ЕС направи промени в регламентите на Европейския фонд за морско дело и рибарство и общата организация на пазара. С тях работещите в бранша получиха подпомагане заради временното преустановяване на риболова. Бе разрешено и да се увеличи подпомагането за количествата продукция, която се съхранява принудително и не може да се продаде заради затворените заведения и пазари.

На срещата в Пловдив бяха дискутирани посоките, в които секторът ще бъде подпомаган от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури в новия програмен период от 2021 до 2027 година. Една от мерките подпомага създаването на организации на производители. Такава подкрепа е имало и в предишния програмен период, но резултатът е само една организация. Според Стоян  Котов, шеф на дирекция „Морско дело и рибарство“ в Министерството на земеделието, става дума за естествен процес, който ще намери своето продължение в следващите години:

Високата цена на електричеството е в тежест и за рибните стопанства в страната. Цветелин Венев, който има рибно стопанство в района на Тетевен, търси решение в собствено производство на електроенергия.

Такива проекти ще получат финансова подкрепа от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури, обясни Стоян Котов.

Предвижда се финансовата подкрепа от  Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури да бъде насочена към устойчивото развитие на дружествата в бранша, както и да продължи подкрепата за преработвателната промишленост и създаването на  пазари за продуктите от риболов и аквакултури. Същевременно ще се насърчава развитието на синята икономика. Целта е да се запазибиологично разнообразие в моретата, което е застрашено от замърсяването, прекомерния улов и унищожаването на местообитанията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52