Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преодоляване на последиците от COVID-19 в рибарските райони


Ковид кризата се отрази негативно и на сектора Рибарство заради ограниченията за движение в първите месеци на пандемията. Това бе отчетено на среща на Националната рибарска мрежа в Пловдив. Това редуцира договорите с доставчици, отрази се и на работата на заведенията.

Припомняме, че през април 2020 година Съветът на ЕС направи промени в регламентите на Европейския фонд за морско дело и рибарство и общата организация на пазара. С тях работещите в бранша получиха подпомагане заради временното преустановяване на риболова. Бе разрешено и да се увеличи подпомагането за количествата продукция, която се съхранява принудително и не може да се продаде заради затворените заведения и пазари.

На срещата в Пловдив бяха дискутирани посоките, в които секторът ще бъде подпомаган от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури в новия програмен период от 2021 до 2027 година. Една от мерките подпомага създаването на организации на производители. Такава подкрепа е имало и в предишния програмен период, но резултатът е само една организация. Според Стоян  Котов, шеф на дирекция „Морско дело и рибарство“ в Министерството на земеделието, става дума за естествен процес, който ще намери своето продължение в следващите години:

Високата цена на електричеството е в тежест и за рибните стопанства в страната. Цветелин Венев, който има рибно стопанство в района на Тетевен, търси решение в собствено производство на електроенергия.

Такива проекти ще получат финансова подкрепа от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури, обясни Стоян Котов.

Предвижда се финансовата подкрепа от  Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури да бъде насочена към устойчивото развитие на дружествата в бранша, както и да продължи подкрепата за преработвателната промишленост и създаването на  пазари за продуктите от риболов и аквакултури. Същевременно ще се насърчава развитието на синята икономика. Целта е да се запазибиологично разнообразие в моретата, което е застрашено от замърсяването, прекомерния улов и унищожаването на местообитанията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

90% от ранните череши край Куклен са унищожени от студа

Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..

публикувано на 11.04.25 в 16:39

Сблъсък Радев - Пеевски прозира в скандала с МВР Пловдив

Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали.  Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..

публикувано на 11.04.25 в 16:13

Тодор Батков - син поведе конна дружина през браздата с Гърция

Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна  на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство.  На няколкостотин метра от неработещия пункт,  връщащите се от..

публикувано на 11.04.25 в 14:14

„Огънят, който храним“ - нов епизод на видеокаста

Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в  комуникацията между  граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..

публикувано на 11.04.25 в 13:47

И Пловдив отбеляза "100 години Седмица на гората“

В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив  започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..

публикувано на 11.04.25 в 11:56