МЗ и експертите се обединиха в съвместна работа по въвеждането на Европейския план за борба с рака.
Това съобщи в програма "Точно днес" Евгения Александрова, председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания, и коментира нуждата от партньорство между експерти, пациенти и законодатели за интеграцията на Националния антираков план в България.
Според нея това е нещо, което досега не е случвало и се залагат много надежди.
По отношение на анираковия план ние от 10 години правим усилия той да се случи, но за съжаление това е политическо решение и ние не може да вземем такова без разбиране за важността на този план за България от страна на политиците и законодателите. Февруари 2021 Европа прие План за борба с ръка, осъзнавайки абсолютно всички заплахи тежести което това заболяване нанася на държавите, на икономите, на хората в частност.
Този план е изграден на 4 основи, което означава, че Европа се обединява около най-добрите практики в това да предпазва - първият стълб е да се въведат профилактични скринингови програми. Вторият е свързан с поддържане с ефективността на лечението, път на иновациите, които успяват все по-добре да овладеят различните степени на заболяването. Третият е свързан с дигитализацията и модернизацията, с което по-лесно се стига до пациента. Последният стълб е изключително важен и е фокусиран върху промени, които ще повишат качеството на живот на болните от рак. Това е белег на нещо съществено и аз много се надявам хората да го разбират.
Една идея по-напред сме в това да подчиним рака. Хората доказаха с удължения си живот, че имат тази възможност, че медицината може това да го постигне. И те търсят път обратно към нормалния си живот.
Планът е перфектен, той е най-доброто, което цялата европейска експертиза може да създаде, а за България е добра възможност да адаптира здравните си политики към този план.
Няма нужда да създаваме собствени проекти на тази тема. Достатъчно е да следваме и да спазваме този. Освен всичко друго ЕК е предвидила финансов ресурс, за подпомагане на държави, които не са на нивото на този план.
България трябва да се присъедини към Европейския план за борба с рака, чрез който страната ни има уникалната възможност да преодолее липсите и недостатъците в своята онкологична помощ, да създаде работещи програми за скрининг и да постави на европейско ниво диагностиката и лечението на злокачествените заболявания у нас.
Добрата новина е, че Антираковия план на България е заложен в Плана за развитие, което е белег на узряване на нашите политици. Това е момента, в който те доказаха, че този проблем стои за решаване и че те не могат и не биха искали да го игнорират вече. Стана ясно, че вече няма място за говорене. На правата сме, в която трябва да действаме.
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..