Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малките ученици в Пловдив и областта се връщат в клас

| обновено на 16.11.21 в 11:54
Снимка: БГНЕС архив

От днес малките ученици от 1 до 4 клас се връщат в училище, след като бяха осигурени тестове за всички деца, чиито родители подписаха съгласие. В общо 10 пловдивски училища 100% от паралелките ще учат обратно в клас, в 34 училища от областтанито една паралелка няма да се върне в училище, това сочат данните на Регионалното управление на образованието в Пловдив. 

Най-нисък е процентът в Сопот, където едва 10 на сто от паралелките в начален етап са изявили желание да се върнат присъствено. Пловдив е общината с най-много паралелки, които ще се завърнат към присъствено обучение – 74%.

Резултатите показват, че 57 на сто от учениците в начален етап могат да влязат отново в клас за област Пловдив.

Останалите продължават от разстояние в електронна среда – синхронно или асинхрнонно в зависимост от възможностите на училището. В Пловдив са и най-големият брой паралелки, в които децата ще се обучават 100% присъствено.

Такова желание са заявили родителите от основните училища „Ал. Константинов“, „Виктория и Крикор Тютюнджян“, „Петър Берон“, “Райна Княгиня”, „Драган Манчов“, „Елин Пелин“ и „Тодор Каблешков“. Родителите на децата от 1 до 4 клас в средните училища „П. Евтимий“, „Пейо Яворов“ и „Братя Миладинови“. 

Изключително висок е процентът на желаещите за тестване и в ОбУ „Йордан Йовков“, където 72% от учениците, които са изцяло от уязвими групи се връщат в клас. Не така стои въпросът обаче с училищата в „Столипиново“. Те попадат в списъка на 34-те учебни заведения, в които нито една паралелка няма да се върне към присъствено обучение. Това са НУ „Кирил Нектариев“, ОУ „Димчо Дебелянов“, ОбУ „Пенчо Славейков“, СУ „Найден Геров“, НУМТИ, частно училище „Класик“. Общият брой училища в областта е 153.

В Кричим всички деца от двете училища в общината се връщат в клас. Училища със 100% има и в община „Родопи“. Нисък е процентът в Асеновград – 34% от паралелките са в готовност да заменят виртуалните с реалните стаи, но процентът на децата е едва 26. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56