"Дали ще бъде Омикрон, дали ще бъде Делта или друг вариант, не се ли проведе правилно амбулаторно лечение, нещата могат да станат много сложни." Това каза в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив за новия вариант на COVID-19 академик проф. д-р Ваньо Митев, бивш ректор на Медицинския университет в София, сега - преподавател в Катедра "Медицинска химия и биохимия".
Той оцени санитарните мерки за носене на маски, дистанция и хигиена за правилни, но се обяви против начина, по който се подхожда с превенцията и се лекува амбулаторно коронавирусът.
„Според мен, трябва да се излезе и съвсем ясно да се каже какво трябва да се взима профилактично, как трябва да се лекува амбулаторно" - посочи проф. д-р Митев като мярка за намаляване притока на тежките случаи към болниците.
Той сподели опита си в профилактиката на COVID-19 с бромхиксин или амброксол, които, по думите му, действат блокиращо на вируса. „Тези, които са го взимали, или имат висок титър на антитела и не са карали вируса, или ако са карали ковид 19, той е протичал много леко“ – подчерта за бромхиксин професорът.
По думите му, каквато и да е мутацията, вирусът влиза по един и същи път и, според него, най-добрата реакция е да се блокра влизането му вътре в клетката, да се реагира още на това ниво.
Проф. Митев е категоричен още, че хората не трябва да изпадат в паника. Че за тези над 65 години е логична препоръката за ваксиниране с трета доза. И че в никакъв случай не трябва да има притеснение от имунизирането. „ Едно е сигурно за ваксините – че с много пъти намаляват смъртността, това малко ли е?“ – попита той и посочи, че и при новия вариант – Омикрон – първи трябва да реагират производителите на ваксини.
Цялото интервю с академик проф. д-р Ваньо Митев може да чуете в звуковия файл.Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..