Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-важната част от Агората на Филипопол е пред откриване

7
Форум "Север" на Филипопол
Снимка: Александър Георгиев, Радио Пловдив

Единствената Библиотека от преди 20 века, открита и реставрирана за туристически посещения у нас, е в Пловдив. Тя е част от Форум Север - най-представителната част на Централния площад на Филипопол, разположен в центъра и на съвременния град върху площ от около 25 дка. Самият той – една десета от него, скоро ще бъде официално открит. Археологът Мая Мартинова-Кютова разказва в аванс: 

ова е северната най-представителна част от Агората, където е разположен комплекс обществени сгради. Тук ще могат да се видят да видят Булифтериум, където е заседалвал Градският съвет на Филипопол; Градската библиотека – единствената сграда от този род, разкрита в България; и останки от една обществена сграда, която смятаме, че е гражданската Базилика. Имаме епиграфски данни, че се е провеждало съдопроизводство на Агората. Така че това е най- предстювителната, най-блестящо оформената като архитектурна декорация част от Градския площад".

Тя е била достъпна за населението на Филипопол. Затова на нея намират място всички важни надписи, които е трябвало да станат достояние на гражданите. Така тук ще видим една каменна библиотека  от най-важните надписи на старогръцки, разположени на място; четири постамента за статуи – два от които на императорите Комод и Домициан, а другите на видни филиполци; няколко важни документа, между които едно императорско писмо. Всичко това – важно свидетелство за историята на града между 1 и 4 век след Христа.  А как е изглеждала библиотеката по това време?

Консервационно-реставрационните дейности на Форум „Север“ са почти приключени. В момента се изработват табелите, които ще указват каменните свидетелства от римската епоха на Пловдив. Проучвани около 35 години с известни прекъсвания, скоро те ще бъдат официално открити за пловдивчани и гостите на града. За археолог Мая Мартинова-Кютова, сърце на проучванията тук, тази част на Агората е и огромна емоция: "Третото ми дете, като такъв го чувствам този обект. Защ съм оставила много от живота си тук".

През 5-ти век това място губи обществените си функции и се застроява с жилищни сгради. Днес то връща най-бляскавите си години, на ръка разстояние от Главната улица на живия Пловдив.

Чуйте още подробности в звуковия файл, а видео-репортаж очаквайте в youtube канала ни и тук:

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...

публикувано на 24.02.25 в 10:08

Изложба базар на мартеници в читалище „Възраждане“

Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..

публикувано на 24.02.25 в 09:09

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10