Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българска работа" е травма, а може и да звучи добре

„Галъп интернешънъл“ е вече 30 години тук! В първата част от тази юбилейна книжка са публикувани за пръв път спомени на Андрей Райчев и Кънчо Стойчев за българските политици и общественото мнение. Втората част е забавен обзор на Първан Симеонов с доста любопитни графики за последните 30 години. В третата част на книгата са гласовете на Иван Кръстев, Даниел Вълчев, Георги Лозанов, Бойко Василев, Владимир Йончев, Петър-Емил Митев, Марчела Абрашева, Мила Николова, Деян Деянов, Борис Попиванов, Юлиана Гальова, Яница Петкова, Светлин Тачев." 

Това е представянето на книжката, в която социолозите споделят своята работа, но и чрез която научаваме повече за обществения живот в тези 30 години у нас. 

В предавеното "Ден след ден" Първан Симеонов сподели, че иска да остане оптимист, въпреки често критуваната работа на социалологическите агенции, въпреки конспиративните теории и линията на обреченост в българското самоопределяне.

Според него имаме нужда от повече самочувствие и да се отърсим от комплекса за национална малоценност.

От работата си като изследовател на общественото мнение Симеонов е научил, че народът не трябва да се назидава, а да се слуша и да се мисли, докато се се слуша гласът му. А добрият политик е този, който не угажда на общественото мнение, а има способност да се изправи дори срещу него, ако трябва, и да го убеди в тезите си.

"Обикновено мислим за "българската работа" като за самопорождаща се травма. Но България в последните 30 години бавно и полеко се развива, избегна военни и етничиски конфликти, бяга от крайностите и затова съм оптимист, че с молко повече самочувствие "българска работа" ще звучи добре", казва социологът.

България трябва де стреми към челните места на клуба в който членува, но в сърцето си да остане при себе си. Просто трябва здраво да се работи и честно да се живее, казва Първан Симеонов  и завърши с оптимизма, но който държи

"Няма място за униние, няма място за съжаление, има място за път напред"

Цялото интервю можете да чуете в прокачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18