Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленият сертификат не отнема, а дава права


Малко повече от месец след въвеждането на Зеленият сертификат у нас – въпросът нарушени ли бяха  правата на част от гражданите остава тема на коментар и дискусия сред обществото и специалистите. Социологическите и правните аспекти на кризата КOVID-19 - все по-често са обект на анализ, а въпросът – дали Зеленият сертификат е легитимна мярка, или е дискриминация бе част от докладите на международна конференция в Пловдив на тема „Мерки за преодоляване последствията от кризата, предизвикана от пандемията COVID-19“. 

Автор на доклада е адвокат Ивелин Колев, който разглежда функционалната страна на заповедта и на приетите чрез нея мерки, анализира правната страна на въведените ограничения и търси отговор на важни въпроси, касаещи опазването на демократичните принципи, защитаващи обществения интерес.  В интервю за програма "Точно днес" юристът посочи, че  реално тази мярката е една легитимна мярка, адекватна за ситуацията към момента на въвеждането й, която имаше за цел не да отнема, а да даде права на  хората.

Въведената мярка - „зелен сертификат“, даваща възможност на лицата, които са ваксинирани или са преболедували вирусното заболяване COVID -19 да посещават определени обекти, за разлика от другите, които не са, предизвика интензивна дискусия в обществото. Мярката беше определена като дискриминация и дори като „фашизъм  от някои и това породи в мен желание да изразя мнение и направих съответните проучвания.

За страните от ЕС, въпросният сертификат е въведен чрез Регламент 953/14.06.2021 на Европейския парламент и на Съвета. Регламентът като нормативен акт е основен източник на производното право на ЕС и стои на върха на йерархията в нормативната система на съюза. Основната функция на този вид акт е създаването на еднообразно право в целия ЕС .

Непосредствената цел на Цифровия COVID сертификат на ЕС е улесняване на свободното движение на хора по време на пандемията от COVID-19, което е и един от основните принципи на Съюза. В своята същност зеленият сертификат представлява доказателство, че лицето на чието име е издаден е здраво и не представлява опасност за обществото. Благодарение на достиженията на съвременната наука, с голяма степен на категоричност може да се твърди, че целите на здравния документ биха могли да се постигнат единствено чрез: ваксиниране срещу COVID-19 с една от одобрените от Европейска агенция по лекарствата (EMA) ваксини; получен отрицателен резултат от PCR или антигенен тест; доказано преболедуване на COVID-19. Правата по организация на самото издаване на сертификатите са делегирани на националните органи на страните членки.

Освен страните от състава на ЕС, към системата за цифров COVID сертификат на съюза са се присъединили още осемнадесет държави, които не са членки, което сочи доверие в политиките на ЕС в борбата с пандемията (данни от официалната електронна страница на Европейския съюз към средата на ноември). Гражданите на ЕС, които притежават зелен сертификат, се ползват от редица привилегии, като свободното движение на територията на Съюза и на страните партньори.

Разговор с адвокат Колев може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58