„Тепърва предстои да видим как Омикрон ще засегне по-възрастното население. Случаите, засечени в Южна Африка са предимно сред млади хора и са леки като клинично протичане“, това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив д-р Валери Цеков, управител на Българското сдружение по иновативна медицина.
„Твърде рано е да се коментират подробности около Омикрон. Има още какво да се научи за него. Големият риск идва в това, че той е в пъти по-заразен от други варианти, ще се разпространи по-бързо и ще обхване повече хора, а това води до запълване капацитета на болниците“, обясни д-р Цеков.
Той изрази разочарование относно издаването на фалшиви зелени сертификати.
„Това е престъпление!“, каза Цеков, „осъдително е поведението на колеги, които си позволяват да мамят системата. Наказателните органи, етичните комисии, Лекарският съюз трябва да се произнесат с осъдителни послания към подобен тип действия“.
По думите му България е пример за това как не трябва да се постъпва по време на пандемия.
„Ние сме отново лош пример. Факторите са много, но съм дълбоко разочарован, тъй като очаквах , че населението ни ще посрещне ваксинацията с по-голямо разбиране“, каза още Цеков.
Той обясни, че вероятността България да стане огнище на нови варианти е голяма.
„Целта в нашето общество трябва да е висок ваксинационен процент, защото, ако останем в тези ниски проценти на ваксинален обхват, България може да се превърне в извор на нови мутации. Примерът с Омикрон е поредното доказателство. Така беше и с Делта варианта, който тръгна от Индия“, припомни докторът.
Още от интервюто с д-р Валери Цеков чуйте в звуковия файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..