Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заболеваемостта ще се повиши с връщането на децата в клас

Снимка: Стопкадър, БНТ

Пада като цяло нивото на заболеваемост от Ковид-19 у нас, нов щам притеснява лекарите, повече за връщането на децата в училище, и дали това е предпоставка за нови случаи, темата за пандемията в разговор с вирусолога доц. Любомира Николаева - Гломб от НЦЗПБ.

В червената зона, където 14-дневната заболяемост е от 250 до 500 на 100 хил. души, към днешна дата се намират областите Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Добрич, Кюстендил, Ловеч, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Разград, Сливен, Смолян, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол. Спада и заетостта на болничните легла за пациенти с COVID-19.

Доц. Гломб каза, че най-вероятно всички ваксинирани имат защита срещу Омикрон, но науката скоро ще се произнесе по този въпрос. 

"Оскъдното количества данни, с които разполагаме показват, че ваксините действат, и то по същия начин, както при Делта, трябва да има завършен имунизационен курс, а ако са минали 6 до 8 месеца е важно да се постави усилваща доза", посочи д-р Гломб. Тя допълни, че за повечето неваксинирани у нас, които са около 70% съветът би бил: "Научните факти сочат, че преболедувалите е добре да знаят, че имунитетът е различен при различни хора и, освен, че зависи от индивидуалните особености, то зависи и дозата, с която са били инфектирани. Всички те, трябва да се ваксинират в рамките на три до шест месеца, след като са преболедували. Характерното за коронавирусите е, че имунната система сякаш забравя срещата с вируса, и затова трябва да се напомня периодично, че се познават.

"Омикрон става доминиращ в Южна Африка, но и в страните от южната част на Африка, като там има удвояване на случаите, нещо което не постигна Делта. Забелязва се, че не боледуват тежко хората, но пък 10% от легловата база в Южна Африка е заета от деца", съобщи доц. Гломб.

По повод на връщането в училище на учениците от 5 до 12 клас: В интерес на истината, аз не съм от най-големите оптимисти и мисля, че ще се повиши малко заболеваемостта. Присъственото обучение е най-важно, но за да се в безопасност, то трябва да има три нива на тази защита. Първо е в семейството, където трябва да са ваксинирани, после в училщната среда повече ваксинирани учители и персонал, на трето място е безопасна околна среда - като дезинфекция в училище, и на 4-то място е периодичното тестване на учениците, както и в Европа. 
Грипна вълна тази година ще има, но тя ще бъде регистринана януари, за разлика от м.г., когато грип не бе разпространен, каза вирусологът.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17