Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В земеделието трябва да има предвидимост

"Важното сега  за нас е да има стабилно управление, без значение как ще се казва министърът и от коя партия ще бъде. Бъдещият министър на земеделието трябва да може да осигури предвидимост в работата на Министерството". Това заяви председателят на Асоциацията на земеделските производители в България и бивш земеделски министър Венцислав Върбанов. 

По думите му, когато се говори за корупция и корумпираните се знаят, трябва да бъдат предадени и факти в Прокуратурата. Останалото са само предположения. 

"Като човек, който от 20 години следи сектора на земеделието, мога да кажа, че много заявки бяха направени за борба със сивия сектор, но не се стигна доникъде. Злоупотреби със субсидии в земеделието няма, защото не виждам пример за злоупотреба, откакто сме в ЕС и се изплащат субсидии. Това, че те се изплащат на някого, това не зависи тук от никого.  Въпросът е в това, че през цялото време тук се настройват хората едни срещу други и това го правят политици, които не са наясно с темата".

Върбанов подчерта още, че политиката по получаване на субсидиите е трябавло да се промени още през 2001-2002 година. Най-лесно е да се ликвидират големите зърнопроизводители и  да бъдат национализирани.

"ЕС наложи начин на плащане на субсидии, у нас в България нямаше политики по отношение на земеделието 10-15 години и всичко се движеше по-най-лесния начин. Затова се получиха и такива големи стопанства. Зърнопроизводителите не са унищожени, а се подпомагат абсолютно всички и по един и същи начин, а трябваше да има разграничаване, заяви Върбанов.

Българските плодове и зеленчуци липсват на нашия пазар, защото беше допуснато в страната да бъдат внасяни чужди, без те да бъдат обмитявани. А   животновъдството  много скоро може да  бъде  ликвидрано окончателно. 

Трябва да се пипа много внимателно, защото единственият сектор, в който има някакъв резултат, е зърнопроизводството. Всички се целят там, а не си дават сметка, че то се разви въпроки всичко. Никой не е направил нищо за зърнопроизводителите, освен това, което направих аз през далечната 1997 г., когато за излизане от зърнената криза дадохме гарантирана цена." 

Ако един малък зърнопроизводител мисли как да нахрани собственото си семейство, един "голям зърнопроизводител" храни 100 семейства и плаща рента, която е минимум 3 пъти повече, отколкото субсидии получава, подчерта Върбанов. 

Той  бе категоричен, че в България никъде няма пустеещи земи, а напротив - има проблем със земите, от гледна точка на това, че хората, които искат да обработват,  нямат. "Няма вече балами, които да произвеждат нещо, което не се котира на пазара".   

Земеделието не е унищощено, защото то през годините се е развивало непрекъснато. 

"Позицията ни е да внимаваме какво се прави сега, защото и малкото направено може да бъде лесно разрушено. Ако някъде има корупция, всички страдат от тази корупция и най-много - тези, които работят и плащат данъци". 

Интервюто - от звуковия файл:  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35