Това е коментар отпреди близо месец на Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения. Тогава още не бяха изяснени резултатите от изборите, както и готовността за съставяне на ново правителство.
Искрено се надявам, че сега нещата ще се променят и България ще започне да води своя собствена външна политика, достатъчно ясно отговарща на държавните интереси - смята известният дипломат.
Според него обаче, има две предварителни условия за положителен развой – тя отново да стане професионална, държавна и последователна, а не персоналана хаотична и аматьорска. Тоест, външната политика да се формира във МВнР.
Второто важно условие е дипломатическата служба да се приведе в съответствие с едноименния закон, защото има редица негови постановки, които досега просто се пренебрегват.
В тази посока очаквам, както бе и анонсирано от президента като необходимост да се случи – външната ни политика отново да стане професионална. Важно е МВнР да не се свежда само до организатор на посещения и само до консулска защита, а там да се генерират външнополитическите позиции на страната. Това ще я направи както предсказуема, така и последователна - казва известният международник.
Дали самият министър ще бъде политическо лице или кадрови дипломат е вторично, спрямо въпроса за комуникацията в цялата система.
Като че ли дълги години политическото начало и професионалната експертиза се разминаваха. Политиците сякаш не ползваха професионализма на дипломатите, а външната ни политика сякаш се правеше до голяма степен персонално и извън министерството.
Външната политика не може да бъде партийна, тя трябва да бъде държавна. От сегашна гледка точка, при очертаваща се четиристранна коалиция, това предполага че занапред тя трудно ще бъде просто еднопартийна или личностна.
Това, че външната политика отсъстваше от предизборния дебат не беше добър сигнал. Това предполага известна изолираност на българското общество от проблемите на международните отношения. А те касаят в голяма степен България. Нито една държава не може да живее изолирано от света. От друга страна, това показва, че външната политика не е конфронтационна сфера за българските политици, до голяма степен е консенсусна и това я поставя извън полето на злободневието.
Ако обаче се фокусираме единствено върху отношенията със Северна Македония, това допълнително ще ни изолира. България и в момента е силно изолирана по тази тема.
ЕС и САЩ не разбират и не подкрепят нашата позиция, но това не е техен, а наш проблем. Надеждите са, че новото управление ще тръгне към неговото разрешаване. Позитивно е декларираното желание за проактивна българска позиция.
Предварително условие за успешни преговори обаче е прекратяване на говора на омразата и възстановяване на доверието. Изваждането на разговорите и към по-широкото поле на икономическото сътрудничество, културния обмен и съвместни инфраструктурни проекти. Необходимо е създаване на позитивен контекст за решаване на спорните въпроси.
Отношенията ни с Турция трябва да излязат от кърга на едноличното решаване както бе досега, защото динамиката на двустранните отношения се водеха от Турция и бяха в турски интерес - смята Любомир Кючуков.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..