Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потиснатите цени на тока водят до тежки изкривявания

Дългогодишното потискане на цените на електроенергията-изкупните, за да може да са ниски и крайните-за битовите потребители на регулирания пазар, води до тежки изкривявания на всички нива - и при производството, и в ползването на енергия. От една страна са недоволни инвеститорите - особено в инсталации, ползващи възобновяеми източници на енергия и разчитащи на субсидиране. От друга това забавя и демотивира редица процеси на опазване на околната среда чрез въвеждане на щадящи енергийни технологии, както и на по-икономично ползване на електроенергия чрез цялата верига на средства за това - от по-модерни електроуреди - до енергийно ефективни сгради. Николай Ялъмов, който е заместник-председател на Националната асоциация Биомаса, аналзира ситуацията от гледната точка на собственик на централа, изгаряща биомаса:

"Държавата над 10 години потискаше цената на електроенергията и сега тя отиде до равновесните европейски нива. Високата цена на електроенергията е факт, но спрямо нивото, от което ние тръгваме, за нас наистина е доста по-шокиращо. Ако погледнете в исторически план, в последните 10 години в Европа цената е с не повече от 30% по-ниска, спрямо сегашните нива, а не  както в България - няколко пъти". Това заяви Николай Ялъмов - заместник-председател на Националната асоциация Биомаса.

По думите му, европейците са по-далновидни, тъй като заради дълго поддържаната цена  на по-високо равнище в ЕС, те са имали над 10 години време за всякакви видове спестяващи мерки -  соларни покриви, микро-, макро- и др. централи на биомаса, вятърни и соларни паркове на биомаса - държавна собственост. 

"Дългото взимане на енергийни мерки води до това, че на практика те потребяват много по-малко енергия от нас и дори да се вдигне цената с 20 или 30%, ударът там не е така шоков. При нас потискането на цената  води до два ефекта - никой не взима мерки, защото цената е нереално ниска и той плаща малко, не защото потребява малко, а защото му е евтино. При шоково вдигане на цената с няколко пъти вече не е евтино, а в същото време не са взети никакви енергийни мерки. Това е ситуацията".

Алъмов посочи още, че от КЕВР  на практика от 7-8 години са потиснали изграждането на всякакви централи от биомаса с аргумент, че  това не е държавна политика и под фалшивия надслов "ние няма да вдигаме цената на тока и тези скъпи централи на нас не ни трябват", всъщност са направили две неща - в областта на изгарянето на биомаса моделът е останал недофинансиран, а в областта на  ферментационните централи - са поставили почти неизпълними условия - 50% от суровината, влизаща в процеса, да бъде отпадък от животни /в случая кравешки тор/.

 "Тъй като той  във ферметационния процес  доставя дрождите за ферментация, но  технологично не е необходимо той да е 50% и по този начин те потиснаха процеса на изграждане на ферментационните централи".

 Чуйте звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51