Дългогодишното потискане на цените на електроенергията-изкупните, за да може да са ниски и крайните-за битовите потребители на регулирания пазар, води до тежки изкривявания на всички нива - и при производството, и в ползването на енергия. От една страна са недоволни инвеститорите - особено в инсталации, ползващи възобновяеми източници на енергия и разчитащи на субсидиране. От друга това забавя и демотивира редица процеси на опазване на околната среда чрез въвеждане на щадящи енергийни технологии, както и на по-икономично ползване на електроенергия чрез цялата верига на средства за това - от по-модерни електроуреди - до енергийно ефективни сгради. Николай Ялъмов, който е заместник-председател на Националната асоциация Биомаса, аналзира ситуацията от гледната точка на собственик на централа, изгаряща биомаса:
"Държавата над 10 години потискаше цената на електроенергията и сега тя отиде до равновесните европейски нива. Високата цена на електроенергията е факт, но спрямо нивото, от което ние тръгваме, за нас наистина е доста по-шокиращо. Ако погледнете в исторически план, в последните 10 години в Европа цената е с не повече от 30% по-ниска, спрямо сегашните нива, а не както в България - няколко пъти". Това заяви Николай Ялъмов - заместник-председател на Националната асоциация Биомаса.По думите му, европейците са по-далновидни, тъй като заради дълго поддържаната цена на по-високо равнище в ЕС, те са имали над 10 години време за всякакви видове спестяващи мерки - соларни покриви, микро-, макро- и др. централи на биомаса, вятърни и соларни паркове на биомаса - държавна собственост.
"Дългото взимане на енергийни мерки води до това, че на практика те потребяват много по-малко енергия от нас и дори да се вдигне цената с 20 или 30%, ударът там не е така шоков. При нас потискането на цената води до два ефекта - никой не взима мерки, защото цената е нереално ниска и той плаща малко, не защото потребява малко, а защото му е евтино. При шоково вдигане на цената с няколко пъти вече не е евтино, а в същото време не са взети никакви енергийни мерки. Това е ситуацията".
Алъмов посочи още, че от КЕВР на практика от 7-8 години са потиснали изграждането на всякакви централи от биомаса с аргумент, че това не е държавна политика и под фалшивия надслов "ние няма да вдигаме цената на тока и тези скъпи централи на нас не ни трябват", всъщност са направили две неща - в областта на изгарянето на биомаса моделът е останал недофинансиран, а в областта на ферментационните централи - са поставили почти неизпълними условия - 50% от суровината, влизаща в процеса, да бъде отпадък от животни /в случая кравешки тор/.
"Тъй като той във ферметационния процес доставя дрождите за ферментация, но технологично не е необходимо той да е 50% и по този начин те потиснаха процеса на изграждане на ферментационните централи".
Чуйте звуковия файл:
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..