Медицинският университет в Пловдив е бенефициент по мащабния образователен проект ОМНИА, който се изпълнява до края на 2023 година. Целта е със средства на Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" – да се разработят девет нови специалности, които да помагат в обучението на докторанти и студенти в новите реалности. Те съвпаднаха с пандемията от Ковид-19 и нуждата от дигитализация на образователните програми.
"Да погледнем висшето образование от нов ъгъл, а проектът ни е бъдещето на новия университет", заявяват учените от ОМНИА. Целта е да се помогне за дигитализация на висшето образование в седем български университета, както и на Института по микробиология към БАН и на Националния център по заразни и паразитни болести.
Партньори са Медицинските университети в София и Плевен, Пловдивският университет, Университетът по хранителни технологии, както и Национална спортна академия и Тракийски университет - Стара Загора. Безвъзмездната финансова помощ по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" и Европейския социален фонд е 4,76 млн. лева.
„С тези средства ще се разработят и реализират (на български и на английски език) девет нови докторски и магистърски програми“, казва ректорът на МУ-Пловдив проф. Мариана Мурджева, ръководител на проекта:
„Основният фокус на този проект това са съвместните програми, които са признак за т.нар. свързаност в образованието. Ние се стремим да повишим капацитета на нашите преподаватели, студенти и докторанти, това ще стане чрез задълбочените международни контакти, които ще направим, благодарение на нашите асоциирани партньори. Друг фокус на проекта е цялостното дигитализиране на образователните дейности. Проекът, който е на стойност над 4 млн. лева, отделя почти 1/4 от тези средства за дигитализиция на програмите.“
По проекта ще бъдат обучени над 100 магистри и докторанти, като първите студенти ще бъдат приети през следващата академична година.
Аглика Бяндова, председател на Асоциацията на студентите медици в Пловдив казва, че това е иновация на Медицинския университет по време на тяхното образование, което им дава шанс за развитие в нови направления. Според нея е важно обагатяването на знанията и уменията в различни мулитдисциплинарни сфери, а не само в основната магистърска програма.
Проф. Деляна Вичева, заместник-ректор на МУ - Пловдив казва, че новите програми ще са национално богатство в условия на пандемия.
„Програмите са много полезни и имаме една докторска програма „Вяра, психология, медицина“, това е изключително важно днес, защото голяма част от пациентите имат нужда от разговор. Как можеш психологически да им помогнеш в условията на ковид ерата, това ще е важно за всички съпричастни за развитие на науката. Днес хората имат нужда да говорят помежду си, и да споделят опит и лични впечатления, но е добре да бъдат наистина изслушани от специалисти. Тях ние ще изграждаме, точно с този проект.“
Доц. Адриана Любенова от Пловдивския университет допълва, че имат асоциирани партньори по тази програма, които са Академия Еклесиастика от Атина. „Искаме да покажем малко по - различен поглед върху цялостното човешко същество, което да обхваща физическото и духовното здраве. Това е бъдещето на висшето образование, да произвеждаме специалсти, които да могат да се адаптират много бързо в този променящ се свят. Ние подготвяме студенти и докторанти, за професиите след 10 години, за които още не знаем, че ще съществуват.“
Проф. Юлияна Маринова от Тракийския университет Стара Загора за програмите по гериатрия и палиативна медицина: „Програмите са с елемент на интердисциплинарност, и са в отговор на нарастващите нужди от изследователи по проблемите на палиативната и гериатричната медицина. Надявам се, че ще има интерес, защото има нарастваща потребност в обществото, на фона на развитието на демографските процеси, и отразяването на застаряването на неселението, като необратим проблем, със здравни и социални отражения.“
До март 2022 г. предстои акредитация в НАОА, като завършилите успешно ще получат за първи път в България една диплома, издадена от два или три университета. Ще бъде създаден виртуален университет Медтех и ще бъде подпомогнато кариерното развитие на преподаватели и студенти.
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..