Използването на интензивните легла като критерий за анти-ковид мерките е разумен ход, но ние трябва да направим статистика как ще се променят те до 10-14 дни“. Това каза д-р Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията по инфекции в Университета в Берн, в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив тази сутрин.
Той уточни, че това е периодът и за омикрон-вълната, според който трябва да сме в състояние при определена посока на кривата сега да предвидим каква ще е кривата след две седмици, за да използваме прогнозата при мерките. Д-р Илиев изрази надежда, че затова ще се приложи строго математическо изчисляване и напомни, че прогнозите на математиците за събитията, свързани с коронавируса, се изпълняват винаги.
„Да, ще имаме по-висок брой болни. В един момент възможната диагностицируемост ще бъде влошена и намалена. Всеки от слушателите трябва да е наясно, че ще има голям брой болни“ – каза докторът. Той, обаче, повтори заключението и на други медицински специалисти, че голямото неизвестно при омикрон е дали многото болни ще боледуват тежко:
„Ще помоля хората да не мислят дали от едно заболяване се умира по-лесно, а какво оставя след себе си“ – посочи докторът, като напомни, че след ковид между 15 и 30% от хората са с така наречения „лонг ковид“.
„Не знаем при омикрон какъв ще е този процент и трябва да сме максимално предпазливи“ – допълни д-р Аспарух Илиев, според когото е важно да се прецени и спецификата на българското население – по думите му, „с нисък ваксинационен процент и доста болно“.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..