Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Следващата стъпка в медицината е принтирането на органи

| обновено на 21.01.22 в 17:17

Учени от Медицински университет-Пловдив работят с единствения у нас 3D-биопринтер, който печата човешки тъкани с помощта на биомастила, живи клетки и биоматериали. Следващата крачка е печатането на човешки органи, които ще се използват при трансплантации в помощ на регенеративната медицина. За работата на учените от Медицинския университет в Пловдив е интервюто на Антоанета Петричанска с проф. Виктория Сарафян, ръководител на катедра „Медицинска биология“.

 

Пред Радио Пловдив професор Сарафян разказа, че учените от висшето учебно заведения работят с хирурзи и онколози, които изследват и лекуват рак на дебелото черво. Заболяването е с много висока чистота и е трети раков процес по смъртност в света.

„За съжаление намалява и възрастовата граница на хората, които страдат от това заболяване. Затова е важно да се търсят нови лечебни стратегии и да се тестват лекарства за конкретния пациент, за конкретния тип тумор, който има дадения човек. Точно това се опитваме да направим. От получения туморен материал за всеки конкретен пациент, се изработват 3D туморни модели, които се принтират на биопринтера, благодарение на биомастила“, обясни професор Сарафян.

Тя обясни, че това е крачка към персонализираната медицина, тъй като се установява чувствителността на дадения пациент към набор от лекарства. По този начин могат да се насочат онколозите към най-подходящото лекарство за съответния пациент.

„Това е насоката към която се стремим, методиката е публикувана в изключително престижно международно списание“, каза професор Сарафян.

Тя обясни, че от клиницистите зависи дали постигнатите от Медицински университет-Пловдив резултати ще бъдат внедрени в ежедневната клинична практика.

„Това отнема време, защото са скъпи и високопрофилирани методи, но пък дават възможност за индивидуализиране на лечението. Вярвам, че много скоро ще влезе като рутинна стъпка в оценката на клиничното поведение към един тумор, както се прави вече и при нас – така наречената молекулна диагностика на пациентите с колоректален карцином“, обясни професор Сарафян.

Биопринтирането на човешки тъкани – крачка към създаването на платформа за нови лекарства

Професор Виктория Сарафян подчерта, че са постигнати интересни резултати и в тази насока. Те показват, че може да се моделира туморния процес, извън тялото на пациенти, в 3D среда. По този начин да се създаде моделна система на различни тумори и върху тях да се изследва ефективността на много лекарства.

Следващата стъпка е принтиране на човешки органи

„Това би трябвало да не бъде плашещо, а обнадеждаващо. Нашите амбиции са по-скромни, те са насочени към съвместен проект с колегите пластични хирурзи, а идеята е да се принтира човешки хрущял“, каза още професор Серафян.

Цялото интервю с професор Виктория Сарафян можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33

Христо Г. Данов - родоначалникът на българското книгоиздаване

В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното  книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив.   Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...

публикувано на 22.05.25 в 10:11