В ход е подготовката на бюджетните закони преди приемането им от парламента. Заложените в тях параметри получават различни оценки - от обезпечаващи икономическия растеж, според финансовия министър Асен Василев, до предпоставка за свръхдефицит, според Кирил Ананиев, който заемаше поста по време на управлението на ГЕРБ.
Бюджетът не е за растеж и имаме много голям дефицит, тъй като номинално заложените 4,1 % ще бъдат доста повече. Не са предвидени разходи по капиталови програми, не са предвидени раходите по т.нар. делегиорани бюджети – от домовете за сираци до домове за пенсионери. Не виждам растежът откъде ще дойде, коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив икономистът и университетски преподавател Красен Станчев.
И финансовият министър Асен Василев, и икономистът Атанас Пеканов взеха идеята за растеж на бюджета от алтернативни бюджет на Института за пазарна иконмикя, но онова, което е концепцията за бюджета е, че с повече правителствени раходи се стимулира икономиката, което не е свъсем вярно. При всички слуачи правителство няма собствени пари – или трябва да ги вземе назаем или от данкъоплатците, или и двете. И всъщност някакви пари остават в бюджета. Има админстративни разходи, които не влизат в икономиката или влизат, но по не съвсем ефективен начин, каза Станчев.
Очевидно е, че не е необходимо увеличение на минималната работна заплата, защото това е един от инфлационните елементи в бюджета. Покупателната сила на българската минимална работна заплата е горе-долу равна на тази в Испания. Освен това се дават неверни данни за производителността на труда - тя расте много по-бавно отколкото заплатата, каза още икономистът.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..