Според него в рамките на зимата е трудно да се говори за пик на цените на тока, защото цените и на природния газ, и на електрическата енергия в голяма степен зависят от метеорологичните условия.
" До момента видяхме, че имахме сравнително топъл януари, което в известна степен помогна за овладяване на ръста - тогава бяха сравнително стабилни, но февруари и март винаги могат да ни се изненадат, така че е трудно да се правят прогнози на този етап за достигнат пик. За момента изглежда като цените да са доста под тези, които видяхме през декември, но остават около нивата си от октомври и ноември. Това е прогнозата и за следващите месеци. Винаги може да има неприятни изненади от времето".
По думите му по-големият проблем е че дори и след края на зимата едвали цените ще се върнат до нивата от 2019 - 2020 година, даже напротив, очаква се по-дълъг период на запазване на сравнително високи цени в сравнение с тези, които сме свикнали да виждаме през последните две години.
Той обясни, че причината за това е изключително високото търсене на енергийни рисурси, което не може да се задоволи от предлагането. Възстановянето на икономиката значително изпревари възможностите за енергийни доставки.
"Разминаването между търсене и предлагане води до по-високите цени. Част от причината е възстановяване от пандемията от предходните две години, а другата част от причината е, че през последните години инвестициите в добив и проучване на природен газ, петрол и други енергийни ресурси всъщност са сравнително ниски, защото голяма част от политиката в света е насочена към намаляване на използването на фосилни горива".
В коментар за бюджета, който ще влезе в сила от 1 април, Стайков каза, че не вижда някакъв сериозен проблем още повече, че реалният бюджет ще го видим в средата на годината.
В прикачения звуков файл може да чуете цялото интервю, както и анализ на експерта за ситуацията с високите сметки за електроенергия на общините, болниците и учебните заведения и възможните решения за това.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..