Според него в рамките на зимата е трудно да се говори за пик на цените на тока, защото цените и на природния газ, и на електрическата енергия в голяма степен зависят от метеорологичните условия.
" До момента видяхме, че имахме сравнително топъл януари, което в известна степен помогна за овладяване на ръста - тогава бяха сравнително стабилни, но февруари и март винаги могат да ни се изненадат, така че е трудно да се правят прогнози на този етап за достигнат пик. За момента изглежда като цените да са доста под тези, които видяхме през декември, но остават около нивата си от октомври и ноември. Това е прогнозата и за следващите месеци. Винаги може да има неприятни изненади от времето".
По думите му по-големият проблем е че дори и след края на зимата едвали цените ще се върнат до нивата от 2019 - 2020 година, даже напротив, очаква се по-дълъг период на запазване на сравнително високи цени в сравнение с тези, които сме свикнали да виждаме през последните две години.
Той обясни, че причината за това е изключително високото търсене на енергийни рисурси, което не може да се задоволи от предлагането. Възстановянето на икономиката значително изпревари възможностите за енергийни доставки.
"Разминаването между търсене и предлагане води до по-високите цени. Част от причината е възстановяване от пандемията от предходните две години, а другата част от причината е, че през последните години инвестициите в добив и проучване на природен газ, петрол и други енергийни ресурси всъщност са сравнително ниски, защото голяма част от политиката в света е насочена към намаляване на използването на фосилни горива".
В коментар за бюджета, който ще влезе в сила от 1 април, Стайков каза, че не вижда някакъв сериозен проблем още повече, че реалният бюджет ще го видим в средата на годината.
В прикачения звуков файл може да чуете цялото интервю, както и анализ на експерта за ситуацията с високите сметки за електроенергия на общините, болниците и учебните заведения и възможните решения за това.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..