Депутатите от ГЕРБ-СДС и ДПС не подкрепиха днес предложението за създаване на временна комисия, която да разглежда промени в Конституцията, свързани с правата на гражданите, независимостта и отчетността на съдебната власт. Това стана, след като не бе изпълнено искането им да има двама съпредседатели на временната комисия като единия да е от ГЕРБ-СДС.
"Този отказ подхранва подозрението, че на по-късен етап, при гледането на конкретни текстове от Основния закон, няма да бъдат събрани необходимите 160 гласа/ включително и от опозицията/, за изменение на Конституцията", коментира пред Радио Пловдив Иван Брегов, правен експерт от Института за пазарна икономика.
"Ние помним добре какво се случи в периода 2014-2015 г., когато последно бе ревизирана българската Конституция. Тогава ДПС водиха много умела битка срещу тези реформи, ползвайки разбира се силите на други по-малки политически партии като АБВ, а отчасти и използвайки мощта на ГЕРБ, за да променят постоянно баланса на силите. Така че, няма да се учудя, ако ДПС успее да влезе в някакви преговори, по-сериозни. Както знаем, през годината предстоят няколко избора-на конституционни съдии, на инспектори и на нови членове във ВСС", припомни Брегов.
"Изключително важно е прокуратурата да остане част от съдебната система", смята Брегов. "Защото ние сме длъжни да обезпечим по-добрата работа и по-добрите условия на работа на редовите прокурори. Не бива нито да ги подценяваме, нито да ги превръщаме в някакъв придатък към изпълнителната власт. Слава Богу, такива идеи вече биват по-скоро оставяни на заден план.
Иван Брегов смята за погрешно политическо решение искането на оставката на главния прокурор Иван Гешев.
"Мисля, че управляващите се вкарват сами в един много удобен, но неприятен капан, който ще им изиграе лоша шега. Когато искаш от парламентарната трибуна оставката на главния прокурор, ти показваш някакъв вид немощ и даваш повод ръководството на българската прокуратура да пуска жалби и оплаквания по всички възможни международни организации. По-скоро трябваше търпеливо да изчакат произнасянето на Конституционния съд за това дали министърът на правосъдието може да внася в пленума на ВССискане за отстраняване на главния прокурор", коментира Иван Брегов.
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..