Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартина Караиванова с изложба в Пловдив

| обновено на 03.02.22 в 15:29
Снимка: Личен архив

”Произведенията на изкуството е невъзможно нито да се опишат, нито да се повторят.”

 – Реноар –

Уважаваният преподавател от великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, Мартина Караиванова, открива самостоятелна изложба в Пловдив. Галерия „Артистика“, посреща художничката и нейните картини, на 10-ти февруари. Откриването на изложбата е в 18.30 часа, на „Авксентий Велешки“ 9.  

Мартина Караиванова живее и работи във Велико Търново. Завършва Факултета пo изобразително изкуство на ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий". Специализира и по-късно преподава живопис, в същото учебно заведение. През 2010 година, преминава курс на обучение и в Cité Internationale des Arts, в Париж. Автор е на няколко самостоятелни изложби, а със свои картини участва в повече от 80 национални и международни проекти. Носител е на над 25 награди, между които и тази за млад автор, от Биеналето на малките форми в Плевен през 2014 година.

Творческите й търсения са свързани с надникването отвъд материята, в опит да бъде открит универсалният живописен език, който да свърже човека със заобикалящия го свят. Споделя, че се вдъхновява от обикновените неща. Онези, които са достъпни за всеки поглед. Въпреки, че трябва да имаме сетива, за да ги открием.

„Живеем в свят, в който тишината и спокойствието трудно се откриват. Речта и говорът ни съпътстват навсякъде. Много важно за мен е, макар и отворени и приемащи, да внимаваме колко сме активни навън. Тишината, все по-често е изчезваща, но аз я обичам. В тишината има едно скрито достойнство, една дълбока емоционална сила, която се крие във всеки от нас. Тя може да отговори на много въпроси. Тишината и спокойствието, насочват енергията към вътрешния свят на човека и му помагат да се фокусира върху своите чувства, смисъла на съществуването си, да открие личния си житейски път. Тя, на първо място, учи как да заобичаш себе си без да очакваш външно одобрение, да останеш насаме със себе си, да прегърнеш и заобичаш сенките си. Тишината е в мълчанието на предметите. Аз се опитвам да я опозная и съзнателно я избирам. Мисля, че това е процес и точно в този процес, аз създавам“, споделя Мартина Караиванова.

В предаването „Вход свободен", тя разказва за творческите си търсения, работата като преподавател и очакванията си за срещата с пловдивската публика, след няколко години отсъствие от арт пространството на Пловдив.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Поливалентният Петър Г. Рей открива изложба в Пловдив

Откриването на лимитираната експозиция и представянето на стихосбирката „Гвоздеи кръстни“ е тази вечер, от 18 часа в галерия „PIESA“.  Изложбата „Преодоляване" е покана за вътрешно пътуване и изследване на необятността на духовното, и творческото пространство. Тя предизвиква зрителя да се потопи в свят отвъд физическата реалност, където..

обновено на 02.10.24 в 13:08

Изложба в НБ "Иван Вазов" открива дейността на Инър Уийл

В Народна библиотека "Иван Вазов" тази вечер се открива изложба, която разказва за 100 годишнината на Инър Уийл Клубовете по света.  В Пловдив международната женска организация съществува от близо 30 години и има поредица благотворителни каузи, включително насочени и към украинските бежанци и децата сираци.  Събеседник по темата е паспрезидентът на..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Детският оркестър "Дивизи" ще има серия от концерти в Пловдив

Детският симфоничен оркестър "Дивизи" - Пловдив ще представи своята наситена програма до Коледа и Нова година. Повече за новите проекти, по които работят децата и техните преподаватели разказват организаторът  Албена Бяндова и Диана Петкова , ръководител на проекта, който се реализира с финансиране от Национален фонд култура. В началото на..

публикувано на 02.10.24 в 09:32

АМТИИ превръща емблематични места в зони за изкуство и култура

АМТИИ обединява изкуството и природата в поредица от събития от днес до 11 октомври, като превръща емблематични пространство в центъра на Пловдив в зони за изкуство и култура. Проектът на Академията, обединяващ философията за симбиоза на природните науки и дизайна на човешките отношения, е озаглавен „Пермакултура – пространства и изкуство“...

публикувано на 02.10.24 в 05:39

Галерия SIGNA представя изложба на проф. Кирил Божков

Галерия SIGNA представя изложба живопис на проф. д-р Кирил Божков по случай неговия 60-годишен юбилей.  В пространството на галерията авторът гостува за пети път с оригинални творби. Безспорен талант, опитен художник и преподавател, проф. Божков е добре познато име в страната и чужбина.  За себе си творецът казва: „Това съм аз, когато..

публикувано на 02.10.24 в 05:35