„Токът е 3 пъти по-скъп. Ябълките са 70 стотинки от 30 години. Не може в Европа да взимат едни субсидии, ние в България – други“ – коментира производител на ябълки. Той предлага по-дребни плодове и на 40 стотинки за кг, а най-скъпите са му 80 стотинки. На щандовете с вносни ябълки цената на някои италиански стига до 2,70 -2,90 лева.
Българските домати и краставици по това време на борсата са кът. „Заради тока и газа много оранжерии не работят“, обяснява търговец, който купува зеленчуците от чужбина. Доматът е 4 лева, краставицата е 4 лв. На много пазари е 6-7 лева и докато стигне до пазарите и някои магазини в града, цените им се вдигат до 6-7 лева. Така стават по-скъпи от месото. За много от търговците на борсата тази надценка е трудно обяснима дори с по-скъпия ток и транспортни разходи.
На въпрос докъде могат да се вдигнат цените на вносните домати и краставици, например, отговаря, че зависи от вносителите, но се учудва, че в момента лирата е евтина, а турският домат е скъп.
Два пъти по-скъпи в сравнение с миналата година, например, са и някои цитруси. „Помелото беше 2,50, сега е 5 лева. Малко викат, че е скъпо, но купуват“ - разказва търговец, който е от 25 години на борсата.
Лимоните тук могат да с енамерят са от 1,50 до 2,80 лева за килограм. Червените чушки - между 1 и 2 лева, морковите – от 60 до 80 стотинки, а картофите от 60 стотинки до 1 лев.
„В момента магазините едва пълзим“ – казва и собственик на магазин в Асеновград, който пътува всеки ден до тук, за да го зарежда. Изчислява, че пътните разходи са му 500 лева на месец, а последната сметка за ток го е шокирала с това, че е 5 пъти по-висока от очакваното. „Клиентите станаха много дребнави, купуват по 1-2 краставици например. Големите магазини ни убиха. Мъчим се да спасим положението, но вече някои не издържат. В Асеновград вече 6 човека затвориха“.
А за да се справят с високите сметки за ток, търговците, които държат складове на борсата казват, че вместо да вдигат цените на продукцията, пестят от отоплението.
Още от икономическия анализ "на терен" може да чуете в репортажа в звуковия файл.Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..