Мащабно обединение на държавните висши учебни заведения, които в момента наброяват 38, обмисля МОН. Според този все още необявен официално проект, но със стартирали предварителни разговори с ректорите, висшите учебни заведения ще бъдат обединени в мегаструктури. Самостоятелността си ще запазят едва 12 университета, а съдбата на останалите изглежда неясна, заради отсъствието на условия, при които да бъде осъществено сливането. Ректорите вече излязоха с единна позиция за разписване на прозрачни и ясни критерии как точно ще става окрупняването на ВУЗ-овете. Отговорите се очакват на насрочения на 22 февруари ректорски съвет. Ще се окаже ли работеща в интерес на висшите учебни заведения идеята за обединението им – проф. Тони Шекерджиева – Новак – ректор на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“:
„Министърът на образованието акад. Николай Денков не е разговарял с мен на тази тема. А за да бъдем коректни, трябва да кажем, че след първата публикация по темата, МОН отрече публикуваното и заяви, че ще представи подробности на съвета на ректорите.“ Това подчерта ректорът на АМТИИ „Асен Диамандиев“ проф. Тони Шекерджиева – Новак.
Тя припомни, че слухове за сливане или обединение на ВУЗ-ове текат от години, но досега те не са станали факт.
По начина обаче, по който АМТИИ работят от две години – обединение в университетски мрежи, печелейки сериозни национални и европейски проекти, доказват, че работят заедно, но при запазена автономност.
„От създаването си през 1964 г. до ден днешен, кадрите, които Академията е създала, доказват, че са високо приложими професионално в целия свят и са най-добрата реклама. Не си представям, че АМТИИ може да продължи да съществува като несамостойна единица“.
Проф. Новак цитира колега от Русия, който е споделил, че подобен опит за обединение на висшите училища е имало и там, но това е отчетено като грешка, тъй като след обединението добрите университети са заприличали на лошите.
„Имам вяра в нашето Министерство на образованието, че не би тръгнало да прави нещо, което ще затрие и обезличи българското висше образование. Това е най-доброто, което всеки млад човек може да вземе от България. Ще защитавам с всичките си средства висшето си училище, защото трябва да защитя създаваното от много години насам“.
Интервюто – от звуковия файл:
В Пловдив се провежда кръгла маса за сателитните технологии в растениевъдството, за проекта EDUAGRI говорим с ректора на Аграрния университет доц. д-р Боряна Иванова. • Форумът ще акцентира върху сателитни технологии за зелен растеж и климатична устойчивост в Пловдив. • Представяне на проект EDUAGRI за обучение на студенти в използването на сателитни..
Заради грипа 6 и 7 февруари са неучебни дни за пловдивските ученици , обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив. Това е най-добре за здравето на децата , обоснова се кметът. Със свои заповеди кметовете на общините Марица, Хисаря, Стамболийски, Пловдив, Карлово,..
Какви са рисковете от използването на ботулиновия токсин? Според доц. д-р Даниел Янков, зам.-председател на Българската асоциация по пластична реконструктивна и естетична хирургия, ботулиновият токсин тип А е медицински продукт, предназначен за терапевтични средства и козметични процедури в целия свят и като вид естетична процедура заема първо..
В обща позиция три организации в България се обявяват срещу високите цени на хранителните продукти и обявяват датата 13-ти февруари за протестна. В обща позиция от Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи твръдят, че в последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки..
За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..