Мащабно обединение на държавните висши учебни заведения, които в момента наброяват 38, обмисля МОН. Според този все още необявен официално проект, но със стартирали предварителни разговори с ректорите, висшите учебни заведения ще бъдат обединени в мегаструктури. Самостоятелността си ще запазят едва 12 университета, а съдбата на останалите изглежда неясна, заради отсъствието на условия, при които да бъде осъществено сливането. Ректорите вече излязоха с единна позиция за разписване на прозрачни и ясни критерии как точно ще става окрупняването на ВУЗ-овете. Отговорите се очакват на насрочения на 22 февруари ректорски съвет. Ще се окаже ли работеща в интерес на висшите учебни заведения идеята за обединението им – проф. Тони Шекерджиева – Новак – ректор на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“:
„Министърът на образованието акад. Николай Денков не е разговарял с мен на тази тема. А за да бъдем коректни, трябва да кажем, че след първата публикация по темата, МОН отрече публикуваното и заяви, че ще представи подробности на съвета на ректорите.“ Това подчерта ректорът на АМТИИ „Асен Диамандиев“ проф. Тони Шекерджиева – Новак.
Тя припомни, че слухове за сливане или обединение на ВУЗ-ове текат от години, но досега те не са станали факт.
По начина обаче, по който АМТИИ работят от две години – обединение в университетски мрежи, печелейки сериозни национални и европейски проекти, доказват, че работят заедно, но при запазена автономност.
„От създаването си през 1964 г. до ден днешен, кадрите, които Академията е създала, доказват, че са високо приложими професионално в целия свят и са най-добрата реклама. Не си представям, че АМТИИ може да продължи да съществува като несамостойна единица“.
Проф. Новак цитира колега от Русия, който е споделил, че подобен опит за обединение на висшите училища е имало и там, но това е отчетено като грешка, тъй като след обединението добрите университети са заприличали на лошите.
„Имам вяра в нашето Министерство на образованието, че не би тръгнало да прави нещо, което ще затрие и обезличи българското висше образование. Това е най-доброто, което всеки млад човек може да вземе от България. Ще защитавам с всичките си средства висшето си училище, защото трябва да защитя създаваното от много години насам“.
Интервюто – от звуковия файл:
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..