Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Където има руски "миротворци", няма мир

| обновено на 22.02.22 в 16:12


С продължително слово - обръщение към нацията, в понеделник вечерта президентът на Русия Владимир Путин обяви, че признава независимостта на отцепилите се украински области Донецк и Луганск и изпраща мироопазващи сили там. 

Как това вече рефлектира върху международните отношения, в които България е неразривна част, като източна граница на НАТО към конфликтната територия на Украйна? 

Западът остро критикува Русия и приготвя нови санкции. България също се присъедини към критичния тон на декларациите. 

Русия нарича мисията си „мироопазване“, а САЩ  определя станалото като претекст за война. 

Къде е истината?

Имаме цялостно нарушаване на международното право. Москва подходи с традиционен  през последните години цинизъм.  Да нарича присъсвието на собствена армия „миротворци“. Никъде, където има такива руски „миротворци“ няма мир, а те стоят с години - коментира д-р Георги Проданов, главен асистент в НБУ, с изследвания по международни отношения на постсъветското пространство.

Загубата на тези два региона за Украйна бе очакван ход от руска страна. Останалият свят разчиташе на спазване на Минските споразумения, но това не се случи.  Като цяло няма изненадани от развоя на ситуацията.

Големият въпрос, който остава – дали  сега вече ще има война.

Много малко вероятно е това обаче. Русия постигна своето и отсега нататък  ще се прави на „бяла и добра“,  ще играе  ролята на жертва. 

Неясна остава позицията на Украйна и специално военните части, струпани по границите на спорните области. Това вече би могло да предизвика  военен инцидент. Голям военен конфликт обаче няма да се случи.

Затова следващия голям въпрос е какво ще правим след това.

Санкции – вече се говори за спиране на „Северен поток“,  други търговски  рестрикции, но те трябва да се наложат „без съмнение“  от останалите държави.

Ние сме Европа и нашата позиция тлрябва да е срещу всякакви такива прояви, които дестабилизират  континента.

Това което обаче липсва, е ясната позиция на Европа към Русия. А тя отдавна очаква контакт с Европа, но го очаква по собствения си начин.

Снощната реч на Путин бе показателна - експанзията на Русия в постсъветското пространство ще продължи. 

Все пак се осъзнава, че един евентуален военен  конфликт ще бъде на  техните територии и ще бъде катастрофален за всички.

Специално за нас – няма защо да се безпкоим от военна агресия спрямо България. Опасна е обаче хибридната агресия, която се води срещу нас. Това са фалшивите новини, купени политици, подронващи авторитета на обществото слухове и други похвати. Това продължава вече над 10 г., а от българска страна не се забелязва противодействие - посочва политологът. 

Официалната българска позиция може да бъде само една – осъждаме действията на Русия и настояваме за решение дипломатическо, включително и през ООН.

А от поведението на българските политици вече става ясно кой каква страна заема. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18