Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ ще се сплоти след ареста на Борисов, но няма да расте

| обновено на 18.03.22 в 16:42
Страхил Делийски
Снимка: БГНЕС

Арестът на бившия премиер Бойко Борисов, на медийната му сътрудничка Севделина Арнаудова и на бившия финансов министър Владислав Горанов станаха повод за протест на активисти на ГЕРБ в столицата. 

За това действие на МВР, от което българската прокуратура доскоро бе изолирана, а само информирана по факс, говорим  с политолога Страхил Делийски. Той смята, че не е успешен опитът на бившите управляващи да обясняват, че правителството днес се справя трудно с управлението и затова направи арестите. "Да, това е видно и не е тайна, но липсва пряка връзка между трудностите в управлението и арестите", посочи в интервюто Делийски. По думите му дори правните пропуски при ареста на Борисов ще бъдат простени от публиката. 

"Немалка част от обществото приветства действията по посока на бившите управляващи, но това е хроничен проблем на българската политическа и правна система", допълни Делийски.

"Очакването е, че някой от горе трябва да бъде наказан, и винаги има защо това да стане", каза Страхил Делийски. По думите му евентуален ефект от ареста е сплотяване на редиците на коалицията. "Като цяло тя бе сформирана само за да се свали Борисов от власт, и това в краткосрочен план ще изиграе консолидираща роля в рамките на управляващото мнозинство", смята политологът.

"Сплотяване в редиците на ГЕРБ ще има при всички положения. Дори със самото преизбиране на Борисов за лидер отново, от ГЕРБ казаха ние се харесваме такива каквито сме. Всяка общност под заплаха реагира по този начин, но ГЕРБ няма как да расте", каза Страхил Делийски. 

Продължаваме промяната дали показа демонстрация на сила: "Може и така да е, но като цяло твърдя, че изпълнителната власт са достатъчно еманципирани от политико-икономическата мрежа, която правеше възможно възпроизвеждането на модела Борисов. Това, което написа Кирил Петков е ясен знак, че вече има  силен център, който да прави собствена политика."

Съдебната система и прокуратурата: "На ход е прокуратурата, сега ако тя не направи нищо, влизаме в стария режим, който е "ние ги хващаме, те ги пускат". При всички случаи от правителството няма да са лошите. От друга страна Борис и ГЕРБ са в относително защитена позиция.  Ако прокуратурата започне да разследва и повдига обвинения, съответно и да тръгне производство, то тогава разговорът за съдебната реформа ще бъде безсмислен. Едва ли ще има бързо решение, което ще е добро дошло за всички."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гърците бавят отварянето на пътната връзка Рудозем - Ксанти

Пътят Рудозем - Ксанти остава затворен, въпреки че втори ден България вече официално е пълноправен член на Шенгенското пространство. Отварянето на пътната връзка между България и Гърция при незаработилия граничен пункт се отложи заради закъснение в изграждането на пътя от гръцка страна.  Пред Радио Пловдив  областният управител на Смолян Захари..

публикувано на 02.01.25 в 17:20
Доц. Спас Ташев

Поколението Бета ще се развива в условията на изкуствен интелект

2025 година поставя началото на новото поколение Бета. Бебетата, които ще се раждат от началото на годината до 2035 година ще бъдат част от това поколение.  "Най-характерното за това поколение ще бъде, че ще се развива в условията на Изкуствен интелект. За предишното поколение беше характерен преходът от аналогови към цифрови технологии, докато..

публикувано на 02.01.25 в 17:06

Градският транспорт и чистотата са сред приоритетите за 2025 г.

Подобряване на градския транспорт, чистота на града и реализиране на нови инфраструктурни проекти ще са приоритетите тази година пред Община Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив пловдивският кмет Костадин Димитров. През 2025 година администрацията ще кандидатства за държавно финансиране с проекти за над 70 милиона лева. Сред..

обновено на 02.01.25 в 14:28
Стоян Панчев

Не е ясно какво ще се случва с публичните финанси

"Икономическите трудности в Германия със сигурност ще доведат до проблеми в периферни страни като България", смята икономистът Стоян Панчев.  "В Унгария, която е много по-интергирана във веригата за доставки на германското автомобилостроене, вече виждаме рецесия", даде пример той.  Стоан Панчев припомни също, че през миналата година реален дебат..

публикувано на 02.01.25 в 10:27
Иво Инджов

Има шанс за редовно правителство тази година

Каква ще бъде политическата 2025 година не само във вътрешнополитически, но и в геополитически аспект? Анализът за програма "Точно днес" направи доцент Иво Инждов, политолог и университетски преподавател.  Според него е много възможно тази година България да има редовно правителство, но не се знае дали то ще бъде конструирано през януари, след като..

публикувано на 02.01.25 в 10:20