За пресечните точки в дневния ред на хората и действията на политическата класа в упор на кризите – енергийна, финансова, социална, здравна и не на последно място – на доверието – събеседник – политологът доц. д-р Ружа Смилова – преподавател по Политическа теория и история.
"Високите очаквания, с които стартира това управление след една дълго продължила политическа криза засега не се оправдават. Хората натовариха това управление с много високи очаквания, че като с магическа пръчка трупаните с десетилетия проблеми ще бъдат разрешени и то в ситуация, в която управляващите нямат комфортно мнозинство. Наивно е да се смята, че една толкова шарена коалиция - с идеологически и геополитически разминавания, ще отговори лесно на тези очаквания".По думите на доц.Смилова, в България не е имало кабинет, който по-малко да се е радвал на първите си 100 дни толеранс от този кабинет, поне от 25 години. Тя направи сравнение с кабинета на Иван Костов, който обаче се е радвал на абсолютно мнозинство в Парламента и е могъл да предприема действия, каквито в момента е трудно да бъдат предприети, заради разнородния характер на коалицията.
"Разломи има. В рамките на управляващата коалиция изглежда, че няма големи разломи по въпросите на съдебната реформа и правовата държава. По-малки са съгласията и много по-големи са разломите сред управляващите по отношение на геополитическите въпроси и адекватния отговор на агресията на Путин в Украйна."
Доц. Смилова подчерта несъгласието си с тезата, тиражирана от медии и политици от опозицията, че в обществото ни има разлом по отношение на правовата държава. "Българите искат справедливост, каквато дълго време им е била отказвана".
Трудно удържима е обаче позицията на България да не подкрепи Украйна с военна помощ. Отказът на България да се солидаризира с Украйна, като помогне с това, от което тя има нужда, е отказ да застанем категорично на страната на ценностите, в които се кълнем. "Тази позиция няма да допринесе с нищо за издигане авторитета на България".
Доц. Смилова коментира още, че след натрупаната умора миналата година от три поредни парламентарни избори и негативите, които партиите натрупаха като отговорни за това, едва ли някой сега ще посегне с лека ръка към разваляне на коалицията и към рестартиране на нова политическа криза.
Интервюто - звуковия файл:
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...