Според него, докато се води дискусия по темата, всички наши съюзници в НАТО и партньори в ЕС вече предоставят военна помощ на Украйна. С изключение на Унгария и България, другите страни, включително и неутрални като Швеция и Финландия, предоставят военна помощ.
"Освен това в българското общество има огромна подкрепа на позицята, коя осъжда руската агресия и е естествено в една такава обстановка България да помогне на жертвата, на Украйна. В момента украинците, които се сражават изключително храбро и печелят симпатиите на българите се бият всъщност и за българската сигурност и това е нашият национален интерес. Нашият национален интерес е Украйна да се защити докрай, да има тези средства да се защити, защото по този начин подрязва крилата на агресивната руска политика в Европа", допълни Тафров.
По думите му ДБ отдавна има такава позиция, която просто се формализира с декларацията и инициативата сега. Той смята, че България е сериозен производител на муниции, а и ЕС е отделил много пари за покупка на оръжие за Украйна и страната ни може да се възползва от тези средства и да замести, ако реши да изпрати от наличните си муниции.
Украинската страна отдавна е предоставила на България списък със своите нужди и нашите партньори знаят, че България произвежда именно това, от което се нуждае отчаяно Украйна.
"Ние не виждаме политическа причина това да се отлага във времето. Оказването на такава помощ. Ние не искаме България да бъде въвлечена във войната и това не е начин да бъдем въвлечени. Страните, които оказват сега военно-техническа помощ също не са въвлечени във военните действия и България също няма да бъде въвлечена", допълни дипломатът.
Той е категоричен, че това е политическата вярната и морално правилната позиция в една такава ситуация.
"Кагото една страна е нападната и толкова близко до България. Когато на 300 км от българските граници се води война, ние трябва да направим всичко възможно нападната страна да се защитава успешно и да поемем своята част от тази помощ, колкото позволяват силите на България, заключи Тафров.
Тафров смята, че ако има дебат в пленарна зала, то това няма да застраши коалицията, защото има стабилност в отношенията.
Това решение го налага историческия момент смята Тафров.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..