Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се намери подходящ гуверньор на БНБ

Добре ще е новият шеф на БНБ да събере по- широка от тясната партийна подкрепа

Процесът на избор на гуверньор на БНБ не беше толкова успешен, а това говори за известна слабост на управляващите, това коментира банкерът Левон Хампарцумян пред Радио Пловдив, след като днес НС не избра на поста предложения от ИТН Любомир Каримански. Той остана единственият кандидат за мястото, след като избраникът на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров оттегли кандидатурата си.
 

Левон Хампарцумян поясни, че проблем с управлението на БНБ няма, защото Димитър Радев ще продължи да е начело на БНБ до избора на нов гуверньор. „Той не идва от политическите среди и е професионалист със световно признание“.

Според Хампарцумян здравият разум е надделял да не се избере човек за управител на Националната банка, за когото има някакви съмнения.

"Той не беше най- подходящата кандидатура от възможностите, които има, за да замени Димитър Радев. Разбира се има и ще се намерят и други хора, които да се справят добре като гуверньори, но със сигурност и Димитър Радев може да има още един успешен мандат", каза банкерът.

Той подчерта, че не знае колко време ще се проточи изборът на нов шеф на БНБ и добави, че има достатъчно хора, които биха могли да съберат по-широка подкрепа отколкото тясна партийна. „Законът е направен така, че да може да се изчака необходимото мнозинство и да се намери подходящият човек, който да оглави БНБ“, увери Левон Хампарцумян.

"Важно е той да притежава не само качества като професионална пригодност, организационни способности, опит, репутация, етични стандарти. Този човек ще взаимодейства и ще бъде част от ЕЦБ и трябва да е сравним с колегите си от другите страни на Еврозоната".

Относно коментарите и опасенията, че БНБ ще изгуби суверенитет, ставайки част от Еврозоната, Левон Хампарцумян беше категоричен, че никоя страна в евроструктурите не е загубила своя суверенитет, защото това е доброволно обединение: "И стабилността на валутния ни борд се дължи точно на това", добави той.

"Трябва да престанем да се правим на някакъв балкански селски хитреци, защото подобни неверни твърдения не само не помагат на държавата, а и не отразяват мнението на образованите хора в нея. А точно те, образованите хора, имат най-голям принос за развитието на държавата, а и с плащането на данъците си. Тези, които отправят подобни твърдения, не са голяма част от обществото в страната, а след известно време дори и няма да си спомняме как се казват и кои са били", заяви Левон Хампарцумян.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39