Левон Хампарцумян поясни, че проблем с управлението на БНБ няма, защото Димитър Радев ще продължи да е начело на БНБ до избора на нов гуверньор. „Той не идва от политическите среди и е професионалист със световно признание“.
Според Хампарцумян здравият разум е надделял да не се избере човек за управител на Националната банка, за когото има някакви съмнения.
"Той не беше най- подходящата кандидатура от възможностите, които има, за да замени Димитър Радев. Разбира се има и ще се намерят и други хора, които да се справят добре като гуверньори, но със сигурност и Димитър Радев може да има още един успешен мандат", каза банкерът.
Той подчерта, че не знае колко време ще се проточи изборът на нов шеф на БНБ и добави, че има достатъчно хора, които биха могли да съберат по-широка подкрепа отколкото тясна партийна. „Законът е направен така, че да може да се изчака необходимото мнозинство и да се намери подходящият човек, който да оглави БНБ“, увери Левон Хампарцумян.
"Важно е той да притежава не само качества като професионална пригодност, организационни способности, опит, репутация, етични стандарти. Този човек ще взаимодейства и ще бъде част от ЕЦБ и трябва да е сравним с колегите си от другите страни на Еврозоната".
Относно коментарите и опасенията, че БНБ ще изгуби суверенитет, ставайки част от Еврозоната, Левон Хампарцумян беше категоричен, че никоя страна в евроструктурите не е загубила своя суверенитет, защото това е доброволно обединение: "И стабилността на валутния ни борд се дължи точно на това", добави той.
"Трябва да престанем да се правим на някакъв балкански селски хитреци, защото подобни неверни твърдения не само не помагат на държавата, а и не отразяват мнението на образованите хора в нея. А точно те, образованите хора, имат най-голям принос за развитието на държавата, а и с плащането на данъците си. Тези, които отправят подобни твърдения, не са голяма част от обществото в страната, а след известно време дори и няма да си спомняме как се казват и кои са били", заяви Левон Хампарцумян.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..