За културата на празника в града и как споделянето на традицията се е променило през годините разказа в програма "Точно днес" доц. Меглена Златкова, ръководител на катедра „Етнология“ и зам.-декан на Философско-историческия факултет на ПУ“Паисий Хилендарски“.
Тя припомни, че Възкресение Христово се счита за най-големия и най-светъл празник за православните християни. По думите й това е един от най-важните дни в цялостния годишен цикъл на общността на християните, които са съпричастни с библейската история.
"Със светли понеделник започва Светлата седмица. Хората се поздраяват, защото това е най-важният момент за християните, тогава когато християнската общност съприживява Възкресението Христово и започването на вечения живот. Това е пример, че всички трябва да се стремим да живеем така, че след като приключи земният ни път, небесният ни път да е при праведните и да се завърнем при създателя", допълни доц. Златкова.
Тя допълни, че от гледна точка на празничния комплекс и ритуали, които се извършват и извън храмовете, това е един хубав семеен празник. Според традицията се почитат кумовете. На втория ден от Великден се ходи на гости при кумовете, и то се ходи не с празни ръце.
"Това е един хубав празник да се видят семействата, да се видят родовете. Да не се мисли за работа, да се откъснем от всекидневието да прекъснем този ритъм от делови задачи от всекидневни и обикновенни неща. Да имаме споделен празник. Тогава, когато на преден план са истинските ценности. Тези, които хората трябва да си припомнят.", казва етнологът.
Доц. Златкова е убедена - важният елемент на празника е в споделянето.
"Когато говорим за празници, трябва да имаме предвид, че хората от по-традиционните общества нищо не правят случайно. Всяко действие, всеки предмет, орнамент на ритуалната храна препраща към ценности".
За елементите, които са на великденската трапеза, доц. Златкова разказа, че споделяйки празничната храна, споделяме нашата общност.
Цялото интервю може да чуете в прикачените файлове.
Платформата „Портал за грижа“ е ориентирана към намиране на старчески дом или хоспис. Услугата е напълно безплатна, със свободен достъп за всеки, който има нужда от съдействие. Улесняването на достъпа до такава информация е една от основните цели на платформата. Тя функционира на територията на цялата страна, като търсенето на подходящ..
Ситуацията в страната с огнищото на чума по овцете във Велинград е стряскаща. Ако това огнище на чума бъде изтървано има риск да настъпи в други краища, коментира пред Радио Пловдив Бойко Синапов, който е председател на Обединени български животновъди. Той подчерта, че има притеснения от много животновъди от разпространение на заболяването. По..
Четвърта седмица и рекордни опити за избор на парламентарен председател. 38 дни след изборите и 23 дни след конституирането на 51-то НС продължава това безкрано дълго заседание. Безплодно, безидейно и опасно, защото с действията си и риториката си, депутатите дискредитират себе си и самата институция – коментира ситуацията социологът Елена..
Пловдивчанка съобщи в социалната мрежа за пореден измамник по схемата с ремонт на покриви и строителни услуги. Николай Янчев е от Ново село, община Стамболийски, представял се за майстор на покриви и други ремонти и успял да завлече нея и семейството й с близо 35 000 лева. Елена Данаджиева и съпругът й са подписали договор с него за ремонт на..
В Община Панагюрище се реализират проекти на стойност 30 милиона лева, финансирани от държавния бюджет. Голяма част от тях са насочени към решаването на основния проблем, а именно водоснабдяването на града. Това заяви кметът на Панагюрище Желязко Гагов, който се включи в срещата на бизнеса и общините, организирана от вестник „Капитал“...