В оповестената годишна класация на „Репортери без граници“ България минава 21 места напред. Има ли поводи за оптимизъм и как се осъществява на практика медийната свобода в България коментира за програма "Ден след ден" журналистът Веселин Стойнев.
Според него само донякъде и условно това може да се дължи на смяната на властта, каквато е формулировката в изследването.
"Самото изследване, както казват и авторите му, не е съпоставимо, не може да се каже, че сме се изкачили нагоре, защото тази година са включени нови фактори, променена е методологията. И тези фактори са такива, някаква обща оценка политическа на средата, обща оценка - икономическа, иначе България в сравнителен план си остава все така зле, всичики съседи са по-напред и Сърбия, и Северна Македония, и Румъния. Единствено Гърция отива след нас, заради убйството на разследващ журналист", припомня Стойнев.
По думите му в България по-скоро засега е надеждата за някакво подобрение, отколкото за реално постигнат резултат, който може би догодина ще видим.
Това че сме зле медийно, това не е необходимо да се види в някакво число, то е видимо с просто око, смята журналистът и допълва, че това се дължи на комплекни проблеми.
"Проблемите за това са по-скоро комплексни - от една страна винаги тръгват нещата от главата на рибата, която се вмирисва, както е известно от поговорката. От медийната собственост, от концентрацията на медиите, от обслужването на частни интереси, които се представят за обществени. Това сега сякаш като че ли е леко разхлабено, но пък на преден план излизат други недостаци на нашите медии. Много от колегите не могат да се специализират. Един човек покрива всякви събития. Не можеш да разбираш от всичко. Това не беше така преди 10-20 години, особено когато вестниците бяха силни, където имаше ресори и специализации. Имаше финансови, здравни, икономически журналисти. Има ресори, в които се изискват големи натрупвания с години. Сега всичко това е разсипано. Не виждам почти вестници, които са останали а дори и в големите електронни медии това не е така, тази специализация е повърхностна", твърди Стойнев.
По думите му в момента важен фактор е и хибридната и информационната война, защото медийте се оказват все по-често жертва на фалшивите новини.
По повод предстоящото гласуване в НС дали да бъде изпратена военна помощ на Украйна журналистът заяви:
"България продължава да лъже само себе си. Всички знаят, че България изнася чрез трети страни муниции. За мен всяко неясно решение, просто ни прави все по-жалки, все по-недостойни пред собствените си очи и пред останалите съюзници и все повече затъващи в едно политическо блато" допълни анализаторът.
Цялото интервю, както и коментар по още вътрешно и външно политически теми, може да чуете в прикачения звуков файл.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..