В програма "Ден след ден" Десислава Алексиева председател на УС на Асоциация „Българска книга“ обясни, че в момента, цените на консумативите непрекъснато се вдигат, но цените на книгите се запазват и това е много важно и нужно за хората.
Според нея издаването на книги е едно високорисково занимание, защото на първо място никой не знае каква ще е съдбата на книгата преди тя да стигне до своите читатели, дали ще се хареса и дали няма да излезе преди времето си.
Всеки един издател прави една инвестиция с прогнозирана, но не с гарантирана възвращаемост. Защото в производството на хляб можем да предвидим очакванията, търсенето и т.н, но когато издаваме книга, това няма как да се случи в пълнота, коментира Алексиева
Тя допълни, че след пандемията цените на хартията са се повишили двойно, цената на картона над 100% също, производството, създаването и издаването на книги става все по-трудно .
Още повече, че хората, които са въвлечени в производството на книги са хора високо специализирани и образовани и е редно да получават по-добри възнаграждения за труда си.
Според нея издателствата, които държат на това книгите да излязат във възможно най-добрия вид при своите читатели , които уважават своята аудитория не си позволяват да правят компромиси с качеството. Утвърдените издателства минават през целия процес, за да може книгата да достигне до своя читател в най-добрия си вид.
По думите й мярката за намаляване на ДДС за книгите ще продължи с последните решения на МС, защото книгите също така са насъщни като хляба, ако искаме да се грижим за грамотността и икономическия просперитет на нацията.
Това идва в периода, в който се прие евродирективата, която препоръчва свръхнамалени или нулеви ставки на ДДС върху книгите именно с цел те да станат по-достъпни.
Това е стратегически избор, защото това показва приоритетите на европа и те са в развитие на грамотността. В много държави имаше кампании, коите се наричат така - да махнем данъка, за да може книгите да достигат до повече читатели, поясни Алексиева.
Издателите са отговорни хора и те знаят, че книгите трябва да са достъпни, кагорична е Алексиева.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..