В програма "Ден след ден" Десислава Алексиева председател на УС на Асоциация „Българска книга“ обясни, че в момента, цените на консумативите непрекъснато се вдигат, но цените на книгите се запазват и това е много важно и нужно за хората.
Според нея издаването на книги е едно високорисково занимание, защото на първо място никой не знае каква ще е съдбата на книгата преди тя да стигне до своите читатели, дали ще се хареса и дали няма да излезе преди времето си.
Всеки един издател прави една инвестиция с прогнозирана, но не с гарантирана възвращаемост. Защото в производството на хляб можем да предвидим очакванията, търсенето и т.н, но когато издаваме книга, това няма как да се случи в пълнота, коментира Алексиева
Тя допълни, че след пандемията цените на хартията са се повишили двойно, цената на картона над 100% също, производството, създаването и издаването на книги става все по-трудно .
Още повече, че хората, които са въвлечени в производството на книги са хора високо специализирани и образовани и е редно да получават по-добри възнаграждения за труда си.
Според нея издателствата, които държат на това книгите да излязат във възможно най-добрия вид при своите читатели , които уважават своята аудитория не си позволяват да правят компромиси с качеството. Утвърдените издателства минават през целия процес, за да може книгата да достигне до своя читател в най-добрия си вид.
По думите й мярката за намаляване на ДДС за книгите ще продължи с последните решения на МС, защото книгите също така са насъщни като хляба, ако искаме да се грижим за грамотността и икономическия просперитет на нацията.
Това идва в периода, в който се прие евродирективата, която препоръчва свръхнамалени или нулеви ставки на ДДС върху книгите именно с цел те да станат по-достъпни.
Това е стратегически избор, защото това показва приоритетите на европа и те са в развитие на грамотността. В много държави имаше кампании, коите се наричат така - да махнем данъка, за да може книгите да достигат до повече читатели, поясни Алексиева.
Издателите са отговорни хора и те знаят, че книгите трябва да са достъпни, кагорична е Алексиева.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...