Бившият военен министър Велизар Шаламанов коментира за програма "Ден след ден" ситуацията на продължаваща война близо до страната ни и състоянието на армия ни, която се нуждае от сериозно превъоръжаване.
Според него това, че днес изтича мисията в България на нидерландските изтребители за съвместна охрана на въздушното ни пространство, а на тяхно място засега няма друга мисия от натовска държава, не може да е знак за намаляла опасност в сравнение с началото на военните действия.
Рисковете нарастват с продължаване на операцията в Украйна, което е пълномащабна война. Ние трябва да търсим начин за увеличаване постепенно на използване на многонационални сили в България. Чудесно е, че се взе решение за батальонна бойна група от Италия, но наличието на изтребители от съюзниците е изключително важно при тази ситуцаия в Черноморието, смята Шаламанов.
Той припомни, че силата на НАТО е един за всички, всички за един.
Военният експерт коментира и възможността за използаване на Еър полисинг - дежурство по охрана на въздушния ни суверенитет. Ангажиментът е по линия на членството ни в НАТО.
Той аназира и подготовката на българските летци, както и нуждите на българската армия от превъоръжаване. А на въпрос в кой род войски обновяването на техниката изостава най-критично - дали във военновъзушните сили - отговори:
Това, което е критично важно, е наличието на реална инвестиционна програма, балансирана между видовете въоръжени сили и родовите войски, която да е подкрепена с многогодишен механизъм за финансиране, различен от годишното бюджетиране, което в момента се използва и радикално нова система, радикално нова организация за придобиване и поддръжка на техниката, защото виждаме в последните години от „Пилатус” през "Спартан", "Кугар" - да не говорим за бронирани машини и друга техника. Придобиваме ги и след това не успяваме да ги подържаме, поради проблеми в процесите в планирането на финансови средства и в наличието на ефективни договори със производителите. Проблемът не е един при въоръжаването. Това което е ясно - по същия начин, по който се работи през последните 20 години- не можем да продължим, ако искаме да имаме армия, категоричен е бившият военен министър.
Целият разговор може да чуете в прикачения звуков файл.
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..
„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..