Бившият военен министър Велизар Шаламанов коментира за програма "Ден след ден" ситуацията на продължаваща война близо до страната ни и състоянието на армия ни, която се нуждае от сериозно превъоръжаване.
Според него това, че днес изтича мисията в България на нидерландските изтребители за съвместна охрана на въздушното ни пространство, а на тяхно място засега няма друга мисия от натовска държава, не може да е знак за намаляла опасност в сравнение с началото на военните действия.
Рисковете нарастват с продължаване на операцията в Украйна, което е пълномащабна война. Ние трябва да търсим начин за увеличаване постепенно на използване на многонационални сили в България. Чудесно е, че се взе решение за батальонна бойна група от Италия, но наличието на изтребители от съюзниците е изключително важно при тази ситуцаия в Черноморието, смята Шаламанов.
Той припомни, че силата на НАТО е един за всички, всички за един.
Военният експерт коментира и възможността за използаване на Еър полисинг - дежурство по охрана на въздушния ни суверенитет. Ангажиментът е по линия на членството ни в НАТО.
Той аназира и подготовката на българските летци, както и нуждите на българската армия от превъоръжаване. А на въпрос в кой род войски обновяването на техниката изостава най-критично - дали във военновъзушните сили - отговори:
Това, което е критично важно, е наличието на реална инвестиционна програма, балансирана между видовете въоръжени сили и родовите войски, която да е подкрепена с многогодишен механизъм за финансиране, различен от годишното бюджетиране, което в момента се използва и радикално нова система, радикално нова организация за придобиване и поддръжка на техниката, защото виждаме в последните години от „Пилатус” през "Спартан", "Кугар" - да не говорим за бронирани машини и друга техника. Придобиваме ги и след това не успяваме да ги подържаме, поради проблеми в процесите в планирането на финансови средства и в наличието на ефективни договори със производителите. Проблемът не е един при въоръжаването. Това което е ясно - по същия начин, по който се работи през последните 20 години- не можем да продължим, ако искаме да имаме армия, категоричен е бившият военен министър.
Целият разговор може да чуете в прикачения звуков файл.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..