Семинарът „Наука и журналистика: заедно срещу инфодемията“ събра в Пловдив български журналисти и учени. Целта на срещата е да постави основата на дългосрочно сътрудничество между академичната общност и медиите за проверка на факти с цел успешно противопоставяне на дезинформацията и фалшивите новини. Очаква се скоро да се обобщят база данни и национален регистър, където са имената на учени, готови да сътрудничат на медиите у нас, както и платформа за проверка на фактите.
След пандемията дойде войната в Украйна и поредицата от фалшиви видео и текст, разпространявани лавинообразно в социалните медии. Как да правим своя проверка, какво е важно да ни сигнализира, че се сблъскваме с фейкнюз, коментира срещата.
Инфодемията най- общо ни казва: "Внимание - дезинформация, опасна за вашето здраве!" Според изследване на Центъра за противодействие на дигиталната омраза във Вашингтон само 12 души са отговорни за близо 2/3 от антиваксърското съдържание. У нас за жалост т. нар. нетен индекс на доверие в социалните мрежи е много висок, сиреч българите от всички европейци най-много вярваме на интернет новините, част от тях чиста сензация и фалш.
Стоянка Пастърмова от Стопански факултет на Тракийски университет смята, че сблъскването с фалшиви новини е благодарение и на жълтите медии.
Милена Илиева от Пловдивския университет е сред инициаторите на проекта и смята, че това е нова идея за България, дошла от научната и медийната общност.
В музейна галерия „Димитър Георгиев“ – Пловдив се събраха учени от Тракийския университет, Пловдивския университет и Медицинския университет-Пловдив. Тук бяха и журналисти от Пловдив и София, заедно поспорихме как се прави обективна проверка на фактите.
Проектът стартира през октомври м. г. и се финансира по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Организациите, които работят заедно са: Асоциацията на европейските журналисти – България; Factcheck.bg; Тракийският университет; Центърът по растителна системна биология и биотехнология; Асоциация за кариерно развитие и обучение. Организаторите са убедени, че актуалността на проблема за дезинформацията е световен и познаването на механизмите за проверка на фактите е от решаващо значение за обективната журналистика в борбата срещу негативните и пагубни явления в обществата.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..