„Мерките, залегнали в актуализацията на бюджета, са важни за натискане на цените надолу, но нито една от тях не дава пълното решение и не е абсолютно работеща. От тази гледна точка те дори и да не се случат най-вероятно ефектът не би бил толкова драматичен.
Със сигурност от набелязаните мерки най-важни за социалния мир са увеличението на пенсиите и узаконяването на добавката. Изисква се активно действие от парламента, за да не се намалят пенсиите. Ако просто отпадне добавката, ще има реален спад на получаваната пенсия“, аргументира се Ганев.
Той обясни още, че в парламента ще се намери мнозинство поне за социалните плащания.
„Ако няма мнозинство най-вероятно няма да могат да се случат и много други, структурни, важни промени в най-различни сфери, закони.
Съществува възможност да влезем в ситуацията от 2021 г., когато също през голяма част от годината нямахме парламент, имахме служебни кабинети, една постоянна политическа въртележка, която повлия на икономиката и забави много инвестиции. Например, забави плана за възстановяване и устойчивост.
Всички други страни от Европа получиха аванс, започнаха да работят. Ние изпуснахме това точно заради политическата нестабилност. С допълнителна политическа нестабилност ние бихме подкопали още потенциала си за растеж“, добави Петър Ганев.
По думите му най-негативният сценарий за страната ни е ръстът на инфлацията да продължи и тя да достигне 20%, които не е стигала дори през 2008.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..