Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Участниците във форума се обединиха около необходимостта от законодателна инициатива и институционална подкрепа за създаване на Национален културен институт.

Навън се опитват да пренаписват българската история

2
Снимка: Елена Крушкова



"Днес, 260 години след написването на "История славянобългарска", трябва да признаем, че губим територии, отстъпваме в съперничеството за световен престиж и се свиваме пред чужда агресия, вместо да вдигнем глава и да отговорим с осъзнато самочувствие".

Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването на Националната конференция "Език свещен" в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Участниците във форума се обединиха около необходимостта от законодателна инициатива и институционална подкрепа за създаване на Национален културен институт.  

По думите на Йотова, грешките ни водят до отстъпления, до отслабен авторитет: 

"Светът и другите не ни познават, не ни разбират, не подозират за свещената ни кауза на народ, в основата на цяла една цивилизация - славянската, в основата на православната книжнина - Slavia Orthodoxa. Тази книжнина, която има изключителна роля за запазване на християнската и народностна идентичност на съответните народи". 

Тя изтъкна ролята на Кирил и Методи за зараждането на писмеността и подчерта, че навън се правят опити в учебните програми за пренаписване на Балканската история. В последните години тези опити стават все по-сериозни, изтъкна вицепрезидентът.

Илияна Йотова заяви, че опазването на чистотата на езика, неговото съхранение и разпространение в чужбина сред българската диаспора и в научните среди се нуждаят от държавна подкрепа. 

Та застана зад усилията на Министерството на електронното управление за компютърно въвеждане на шрифта с българската кирилица. 

Вицепрезидентът благодари и на трите национални медии – БНР, БНТ и БТА, като поздрави специално генералния директор на радиото Милен Митев, не само за участието му във форума и съпричастността по темата, но и за голямата ангажираност на БНР за създаването на учебни програми за преподаването на български език у нас, а и в чужбина, както и за преподаването на културата и историята ни у нас и по света. 

Илияна Йотова има амбицията да бъде организиран световен форум за старата българска история, стана ясно по време на национална конференция "Език свещен" в Пловдивския университет. 

В нея се включиха президентът Румен Радев и министърът на образованието и науката акад. Николай Денков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

„Ромео и Жулиета: любовта като обред“ в Паталеница

Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..

публикувано на 21.07.25 в 10:21

Преге - предаване за света на книгите, 19 - 25 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...

публикувано на 21.07.25 в 10:06

"Дивизи" ще свири в концерти от Културния календар на Пловдив

Детският  симфоничен оркестър "Дивизи"  – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..

публикувано на 21.07.25 в 09:00

Откриват изложба живопис на художници от 60-те години

Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев.  Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“.  Разгледани ще могат да бъдат и..

обновено на 20.07.25 в 08:08

В "Срещите" за пазителя на България - Боян Мага

Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната?  Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов.  С лушайте, интересно е.

публикувано на 18.07.25 в 10:48