В интервю за предаването „Ден след ден“ проф. д-р Пламен Киров, който е бивш конституционен съдия и настоящ ръководител на катедра "Конституционноправни науки" в СУ "Свети Климент Охридски" коментира решението на министър-председателя в оставка да изгони от България 70 руски дипломати. Според него би могло да се направи асоциация с филма „Има ли пилот в самолета“. „В състояние сме да произведем значими стратегически решения и да не разберем кой ги е взел“ – каза проф. Киров.
Той коментира, че има три основни въпроса, на които трябва да бъдат дадени отговори.
Първият е дали за изгонените дипломати и технически лица има данни от службите, че се занимават с агентурна дейност.
„Ако има такъв доклад, той трябва да се обсъди на Министерски съвет. Доколкото разбирам, такъв не е обсъждан.“- добави бившият конституционен съдия.
„Вторият въпрос е свързан с това, че ако службите са изготвили доклад, той пристига при президента. Или няма доклад, или президентът не знае за него. Ако има, следват други въпроси. Ако няма, това означава, че службите не изпълняват закона и шефовете им веднага трябва да „се изметат“- каза проф. Пламен Киров.
Той отбеляза и че би следвало при тези обстоятелства да има закрито заседание на Парламента или на Комисията за вътрешна сигурност.
„Третият важен въпрос е как е връчена нота на руския посланник, когато министърът на външните работи не я е подписал. Няма юридически акт, за да има правни последици“- коментира професорът.
Той припомни член 105 от Конституцията, който гласи, че Министерският съвет ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната в съответствие с Конституцията и законите.
„Държавата се управлява от министър-председателя в зависимост от неговото емоционално състояние. Съчувствам му, но става дума за значими държавнически решения, а не за детски игри“- каза проф. Пламен Киров.
На въпроса може ли Кирил Петков да бъде подведен под отговорност отговори, че това е работа на прокоратурата, която да прецени дали има деяние, застрашаващо националната сигурност. Относно възможните последици за България проф. Киров смята, че те вероятно ще бъдат сериозни.
„Онези, които имат историческа памет и чувство на гордост, ще си тръгнат. Последиците в идните десетилетия може би ще бъдат тежки. Рана, която не може да заздравее бързо“- добави в заключение бившият конституционен съдия.
Цялото интервю с него може да слушате в звуковия файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..