Дали доброволното кръводаряване ще бъде стимулирано, ако бъде приет законопроектът за допълнение на Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливане?
Разговор със Стефка Попова- председател на Българска организация за доброволно кръводаряване в предаването „Точно днес“.
„За съжаление промените по никакъв начин не дават индикации да успеят да стимулират доброволното кръводаряване, тъкмо напротив, те са по-скоро насочени към повърхностни, а не към същинските проблеми на кръводаряването в страната ни. Това, което е важно, което отблъсква кръводарителите, не е засегнато“- коментира Попова.
На въпроса какво трябва да се промени, за да се подсили процесът, който е толкова важен в лечебния процес, тя отговори:
„Безспорно най-големият проблем в България е изградената практика на кръвните центрове и болниците да принуждават близките да търсят бележки. Това е абсолютно нерагламентирано и незаконно. Въпреки това, хората са я приели като нормална. Притискат ни да търсим дарители. Това е абсурд“- бе категорична Стефка Попова.
„Какво се получава сега: аз не отивам в кръвен център, защото утре мой близък може да има нужда от мен и аз няма да мога да му помогна, ако днес съм дарила за някой непознат“- обясни председателят на Българска организация за доброволно кръводаряване.
„Гаранция за промяна няма, но да виждаме спасение в търгашите на кръв... това е абсолютно ненормално за една съвременна държава в Европейския съюз. Държавата трябва да изгради цялостна национална система, която да е преди всичко информационна – хората да знаят за проблемите, да знаят за важността на кръводаряването и че това трябва да е регулярно. Информацията, която липсва в България, е ключова. Хората се сещат за проблема обикновено, когато се касае до тях- когато те или техен близък имат нужда. Трябва да се знае, че ако хората могат, е хубаво да даряват кръв два пъти в годината. Достатъчно е да отидат до кръвния център, за да има достатъчно кръв за здравната система“- каза още Стефка Попова.
„Опитват се да въведат ваучери, които са форма на заплащане. Това противоречи на принципите на доброволност и безвъзмездност на кръводаряването. Това няма да доведе до повече кръводарители, а напротив- и малкото, сега налични, ще бъдат отблъснати. Хората, които сега дават кръв срещу пари, ще продължат да го правят, просто ще получават и ваучер“- смята тя.
В заключение Стефка Попова добави, че е много важно да кръводаряваме, когато сме здрави и в добро общо състояние, а не когато сме притиснати от обстоятелствата.
Цялото интервю на Антония Попова може да слушате в прикачения файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..