Време е за слънце, плаж, планина или море. Но точно тези дни крият рискове за кожата, ако не подхождаме внимателно и отговорно към нейната защита и здраве. Повод отново да поговорим как да се предпазваме, но и как при проблем да намерим най-точното решение.
На първо място е профилактиката –казват специалистите, после при констатиран проблем е точната диагностика и последващо лечение и терапия, защото дори и най-сериозната диагноза не е присъда. В това е убедена д-р Гергана Шаламанова, началник на отделението по медицинска онкология и онкологични заболявания в кожните болести в Комплексния онкологичен център в Пловдив и председател на Българската асоциация по дермато-онкология.
Срещата ни със специалиста има и информационен повод – първият по рода си Ден на пациентите с онкологични кожни заболявания, който ще се проведе тази събота в столицата и е организиран от Асоциацията.
В рамките на няколко часа пациенти с малигнен меланом и техни близки ще се срещнат и разговарят с водещи специалисти в областта на лечението и проследяването на заболяването, психолози, експерти по здравни грижи, представители на пациентски организации и други. Целта е всички да се запознаят с най-новите терапии и иновативни методи за лечение, с възможностите за диагностика и психосоциална подкрепа, както и с опита, страховете и как са се справили с тях други пациенти с онкологични заболявания, така че хората с меланом да водят пълноценен начин на живот след диагнозата.
„Искаме хората да знаят, че диагнозата не е присъда. Срещата ще се превърне в място за споделен опит и дискусии, които да разсеят страховете от страничните действия от лечението и развитието на заболяването, ще даде перспектива за качеството на живот, благодарение на новите терапии и възможностите на науката“, каза д-р Гергана Шаламанова, .
По време на събитието тя ще представи иновативните възможности за системно лечение, както и последни данни от няколко клинични проучвания, оповестени преди месец на годишната среща на Американското дружество по клинична онкология (ASCO) - най-реномирания международен форум в областта, които вероятно ще променят хода на заболяването меланом в бъдеще.
Още за кожния рак, за това как да се предпазим от вредното влияние на слънцето и друга полезна информация може да чуете в интервюто с д-р Шаламанова, което е в прикачения звуков файл.Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..