Тази теза защити политическият анализатор Христо Панчугов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
„В служебното правителство е пълно само и единствено с кадри, които са били свързани или с инициативния комитет на Румен Радев, или са били част от президентската администрация. Това показва пълна липса на интегрираност в българското общество. Показва също, че българската държава се управлява от един тесен семеен кръг.
Служебното правителство създава илюзията, че президентската институция може да овладее инструментите на политическа власт. Това е опасна илюзия, която и Румен Радев се опитва да подхранва.
Следващият парламент, дори и краткосрочен да е, трябва да вземе едно важно решение и то е премахването на служебните правителства като форма на управление в българската политика. Когато имаме редовни избори не се назначава служебно правителство, т.е. за няколко месеца държавата може да функциунира и без някои да държи ръката на държавната администрация“, коментира Панчугов.
Той обясни, че нуждата от служебно правителство е била породена в началото на демокрацията, за да се минимализират страховете от политическо влияние в момента на излизане от комунизма. Това е било свързано с притесненията, че комунистите може да се възползват от влиянието си и да влияят върху изборите.
По думите на Христо Панчугов българското общество вече е достатъчно зряло, за да може да упражни подобен контрол. „Не само, че темата избори не присъства в момента в риториката на служебното правителство, но очевидно и усещането за влияние го има и в служебните правителства“, заяви Панчугов.
Според него протестите срещу служебното правителство са били съвсем естествени и при липсата на парламент, който да бъде коректив, хората да се окажат в тази роля.
„Странно е и даването на пост на Теодора Генчовска, която беше изключително слаб външен министър, опитваща се да прокара тезите на Румен Радев за Северна Македония.
Напълно отсъстваше в дебата по отношение конфликта в Украйна, както и по всички останали външнополитически казуси. Изведнъж е наградена с пост в министерството на отбраната, което има една от най-сложните задачи и това е да направи съвременна оценка на българската национална сигурност“, каза Панчугов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..