Тази теза защити политическият анализатор Христо Панчугов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
„В служебното правителство е пълно само и единствено с кадри, които са били свързани или с инициативния комитет на Румен Радев, или са били част от президентската администрация. Това показва пълна липса на интегрираност в българското общество. Показва също, че българската държава се управлява от един тесен семеен кръг.
Служебното правителство създава илюзията, че президентската институция може да овладее инструментите на политическа власт. Това е опасна илюзия, която и Румен Радев се опитва да подхранва.
Следващият парламент, дори и краткосрочен да е, трябва да вземе едно важно решение и то е премахването на служебните правителства като форма на управление в българската политика. Когато имаме редовни избори не се назначава служебно правителство, т.е. за няколко месеца държавата може да функциунира и без някои да държи ръката на държавната администрация“, коментира Панчугов.
Той обясни, че нуждата от служебно правителство е била породена в началото на демокрацията, за да се минимализират страховете от политическо влияние в момента на излизане от комунизма. Това е било свързано с притесненията, че комунистите може да се възползват от влиянието си и да влияят върху изборите.
По думите на Христо Панчугов българското общество вече е достатъчно зряло, за да може да упражни подобен контрол. „Не само, че темата избори не присъства в момента в риториката на служебното правителство, но очевидно и усещането за влияние го има и в служебните правителства“, заяви Панчугов.
Според него протестите срещу служебното правителство са били съвсем естествени и при липсата на парламент, който да бъде коректив, хората да се окажат в тази роля.
„Странно е и даването на пост на Теодора Генчовска, която беше изключително слаб външен министър, опитваща се да прокара тезите на Румен Радев за Северна Македония.
Напълно отсъстваше в дебата по отношение конфликта в Украйна, както и по всички останали външнополитически казуси. Изведнъж е наградена с пост в министерството на отбраната, което има една от най-сложните задачи и това е да направи съвременна оценка на българската национална сигурност“, каза Панчугов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..