Проучването сочи, че при избори днес в парламента ще влязат 6 партии. Първи ще са ГЕРБ – СДС, следвани от ПП, ДПС, „Въздраждане“ и ДБ. Това означава, че НС би било по-малко фрагментирано от това, което си отиде, тъй като две партии ще са под чертата – ИТН и „Български възход“.
“Има обаче една неизвестна - евентуалната коалиция между ПП и ДБ, защото това е събитие, което може да преразпредели в по-сериозен мащаб политическите сили. Евентуална такава коалиция би излъчила вероятно победител.
За да се случи това обаче е важно и двете страни да влязат в коалицията с желание, мотивация и с опит да покажат висока коалиционна култура.
Това означава да минат през няколко изпитания – от уточняване на листите с кандидат-депутатите през конкретни управленски политики и ясен механизми за взимане на коалиционни решения, което не го видяхме в кабинета Петков.
В кабинета Петков не бяха установени механизми как такъв тип противоречия да бъдат преодолявани”, коментира Добромир Живков.
Той добави още, че измереното в момента минимално отстъпление от ПП, ако се явят с ДБ на избори, не означава загуба на избиратели. Причината е, че тези хора са самодекларирали, че все още не са решили, т.е. може голяма част от тях да се върнат, виждайки добре работещ механизъм между партньори.
“Това е стартова позиция, по време на кампанията резултатите със сигурност ще претърпят промени.
Очевидно е, че във всеки случай разделението в парламента ще остане и това е възможно да доведе до невъзможността на съставяне на следващо устойчиво правителство, до кабинет с малко по-дълъг хоризонт. Стигнем ли до такъв резултат изходът е ясен – изборен цикъл.
За съжаление, това води до риск да не се взимат най-добрите решения. Има разбира се, и известни ограничения в работата на служебните правителства, които би следвало да управляват в такива междинни периоди”, заяви Живков.
Според него увеличението на песнсиите ще повлияе положително на вота по-скоро на „Продължаваме промяната“, отколкото на БСП. Живков отбеляза още, че БСП стои относително стабилно.
„Не виждаме драстични сътресения, въпреки изнасянето на голяма част от вътрешно-партийната опозиция в полето на сегашния служебен.
Очаквам предизборната кампания да не е много чиста, да се вадят компромати в различни посоки.Ако източникът на такъв тип компромати е служебният кабинет е жалко.
Виждаме, че дори президентът очертава едни по-широки граници на служебния кабинет, а това е реална намеса на президента в борба, което не би следвало да се случва.Не е работа на служебния кабинет да прави ревизии”, заяви Живков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..