Предварителните разчети показват, че за възстановяване на унищожената публична инфраструктура - улици, мостове съоръжения, пътища, водопроводи ще е на стойност над 20 млн. лв."
Това заяви кметът на община Карлово Емил Кабаиванов минути след като направи отново оглед на засегнатите райони. Заедно с него бяха зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Захари Христов, изпълнителният директор на "Автомагистрали" инж. Иван Станчев и председателя на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Иво Иванов.
Емил Кабаиванов обясни още, че в сряда ще представи пред министъра на регионалното развитие готови проекти за възстановяване на част от инфраструктурата в района. Те са били подготвени още преди наводнението с цел реконструкция и обхваща именно засегнатите села Богдан, Каравелово, Климент, Слатина, Дъбене, Войнягово.
"Става дума за 17 км общински път с мостови съоръжения с подмяна на водопровода, който е в населените места. Общата стойност с ДДС е около 11 млн. лв. Това е за отсечката Богдан до разклона за разклона Пловдив – Карлово. Другият е за 6 км Московец – Каравелово с мостови съоръжения без река Стряма. Сумата е 7 млн. лв. Срокът за изпълнение е 12 месеца", обясни Кабаиванов.
Той добави още, че днес, за да се подпомогне възстановяването на пътната инфраструктура и за корекцията на речните корита е пристигнала още техника - 13 самосвала, 6 челни товарача, багери, още два колесни багера и друга по-малка техника.
Емил Кабаиванов подчерта, че в разчистването на трите села Каравелово, Слатина и Богдан се включват над 300 доброволци.
"Ще ни трябват няколко месеца ежедневен и упорит труд, за да възстановим инфраструктурата. Разбира се, без финансова помощ от държавата няма да стане", отбеляза Кабаиванов.
Кметът на община Карлово ще изпрати списъка за отпускане на еднократни помощи от АСП до институцията до сряда. Очакванията са хората да могат да получат подпомагането в началото на следващата седмица. Подпомагането на най-засегнатите домакинства ще отнеме повече време, тъй като поне 2 седмици ще продължат огледите и изчисленията за пострадалите имоти.
"Няма хора без подслон", каза Кабаиванов.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..