Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вкусът на лятото" с художника - сценограф Гергана Мантърлиева

| обновено на 07.09.22 в 15:35


Поглеждаме града и културата от птичи поглед! В поредния епизод на рубриката "Вкусът на лятото" ни гостува ни художникът  - сценограф Гергана Мантърлиева. Мястото на срещата ни, отново избор на събеседника, е покривът на Дом на културата "Борис Христов" в Пловдив.

Гергана Мантърлиева е родена в Пловдив. През  2017г. започва работа, като асистент- сценограф и завеждащ постановъчна дейност – костюм в Държавна Опера Пловдив. Асистира  в едни от най- значимите заглавия в репертоара на Държавна Опера Пловдив и в интернационалните коопродукции от фестивалния афиш на Opera Open от 2017 до сега - „Силата на Съдбата“, „Орфей и Евридика“, “Исус Христос Супер Стар“, „Мария от Буенос Айрес“,  „Травиата“, „Моя прекрасна лейди“, „Алиса в страната на чудесата“, „Телефонът“,  „Лебедово езеро“, „Катерина Измаилова“, „Тоска“, „Дон Жуан“,“Кармен“, „Сезони“, „Трубадур“, „Ромео и Жулиета“, „Пиратите от Пензанс“, “Пепеляшка“ и др. Има реализирани няколко детски спектакъла, детски  концерти, бутикови концерти, като автор - сценограф и костюмограф в Опера Пловдив: „Снежанка и седемте джуджета“, „Червената шапчица“, „Вълкът и седемте козлета“ .Участва в екипната работа по костюмите в „Дама Пика“ (Куклен театър – Пловдив) костюмограф Мариета Голомехова, операта “Алчина“- (Швейцария) с костюмограф  Стефано Пода.

Дом на културата “Борис Христов” – Пловдив, осъвременен след основен ремонт, е съвременна многофункционална сграда за културна дейност, за информационно-образователни събития, за конференции, пресконференции, семинари, изложби, бизнес срещи.
Известен в миналото като Синдикален дом, културният център – единствен по своята структура, предназначение и локация в град Пловдив, приема името на световноизвестния оперен певец Борис Христов по предложение на Музикално общество „Борис Христов”.

Снимки: Валентина Биларева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Планинският филмов фестивал отново ще е в Пловдив

За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...

публикувано на 22.07.25 в 09:33

„Ромео и Жулиета: любовта като обред“ в Паталеница

Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..

публикувано на 21.07.25 в 10:21

Преге - предаване за света на книгите, 19 - 25 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...

публикувано на 21.07.25 в 10:06

"Дивизи" ще свири в концерти от Културния календар на Пловдив

Детският  симфоничен оркестър "Дивизи"  – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..

публикувано на 21.07.25 в 09:00

Откриват изложба живопис на художници от 60-те години

Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев.  Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“.  Разгледани ще могат да бъдат и..

обновено на 20.07.25 в 08:08