Той пристигна в авиобаза Граф Игнатиево, където с тържествена церемония бе отбелязана 110-та годишнина от първия полет с български самолет в небето на България, осъществен от летеца Симеон Петров.
По стечение на обстоятелствата и по ред политическо – конюнктурни причини, неговото име десетилетия е било оставено в забвение и се знае малко за делото му като основоположник на българската бойна авиация, завоювала уважението на великите сили през годините, добави днешният командващ на ВВС.
Симеон Петров е роден на 1 септември 1888 г. в Русе. Останал от рано сирак и поел грижата за семейството си – майка и други по-малки брат и сестра, въпреки това през 1912 г. той успешно завършва летателната школа в Париж. Там той завързва ценни контакти, които по-късно ще окажат неоценима услуга за българската авиация.
По време на обучението си Симеон Петров предлага и придружен от командира на школата Луи Блерио осъществява първия нощен полет в историята на Франция. Също така, след внезапна авария на двигателя при друг полет, благодарение на летателното си майсторство, българинът отбелязва и първото дотогава успешно кацане с угаснал мотор, без да се разбие.
Това е единственият случай в историята авиацията дотогава, когато внезапното спиране на мотора не е последвано от катастрофа. Заради този подвиг във Франция отпечатват възпоменателна картичка с лика му. Впоследствие Симеон Петров разработва методика за приземяване на самолети със спрял двигател, която е приета в програмата за обучение на пилоти в школата на Луи Блерио.
Младият летец участва в двете Балкански войни, а след това и в Първата световна война.
След поражението на страната и съгласно жестоките условия на Ньойския мирен договор, през 1919 г. той е уволнен от служба, а наред с другите тежки контрибуции, България е лишена от бойна авиация. Всички налични самолети са конфискувани от победителите, като допълнително е трябвало да бъдат унищожени и всички летища.
Тук на помощ идват приятелските контакти на Симеон Петров по време на обучението му в Париж, чийто френски колеги са се издигнали на високи отговорни длъжности. Така, след неговото настоятелно застъпничество е спасено и запазено основното тогава за България летище Божурище.
Въпреки че е принудително „приземен“, находчивият български „Ас“ не унива, а се заема с различни предприемачески дейности. Отново благодарение на френските си контакти, започва внос и търговия с велосипеди и спортни стоки. С печалбата от тази бизнес, през 1924 г. Симеон Петров основава първата звукозаписна компания „Симонавия“ (идва от каламбура Симеон-Авиатора). Първоначално внася плочи от Франция, а по-късно организира производството им в България под марката „Орфей“. Дружеството записва повече от 5000 плочи, които са основа на репертоара на Радио София, предшественик на БНР.
Малко известен факт е, че така славният български летец става и символичен основател на „Балкантон“, тъй като през 1947 година неговата звукозаписна компания е национализирана и с това име се преражда в следващите десетилетия. Като оценка за деловите му качества, властите след Девети септември го назначават да я управлява.
Симеон Петров умира през 1950 г. на 61 години. Погребан е в тесен семеен кръг и след това името му е забулено в забвение, чак до наши дни.
За тържеството в негова чест днес в Авиобаза „Граф Игнатиево“ пристигнаха висши военни, ветерани и потомците на Симеон Петров.
Преподавателят във Военна академия „Г. С. Раковски“ Димитър Недялков ще говори за делото на основоположника на родната авиация, след което ще бъде излъчен филм, посветен на бележития български пилот.
Представен бе един от изтребителите МиГ-29, на чийто вертикален стабилизатор е изрисуван неговият лик.
„Ще пазим българското небе и суверенитетът на България въпреки всички трудности, докато дишаме и ни има!“, заяви в словото си командващия ВВС генерал-майор Димитър Петров.
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Регистрацията за участници все..
Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив. Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..
Над 60 фермери, производители на патици-мюлари от цяла Южна България, се събраха на спешна среща в Раковски заради действията от страна на Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ) срещу тях. На срещата са обсъдени актуални проблеми, свързани с епизоотичната обстановка и разпространението на птичия грип. Фермерите са се оплакали от..
Атанас Зафиров не беше моят фаворит, но му пожелавам успех, защото времената особено за БСП са сложни и пътят няма да бъде лек. Оттук - нататък зависи от него и от неговите действия какво ще бъде направено. Това заяви пред Радио Пловдив пловдивският депутатът от БСП Иван Петков - Бебето . За нашата организация в Пловдив е стъпка назад ,..