Две седмици ни делят до изборите за нов парламент. Говорим за поизтърканите послания на партиите, за уроците на поредния извънреден вот, за кампании и интереси, в програма "Точно днес" разговор с политолога Георги Киряков.
Първо Киряков коментира работата на служебното правителство, като открои активизацията на МВР през последните дни за купения вот.
"Това е очакването на обществото и по този начин със серия акции се работи за редовния проблем на всеки избор, купуването на гласове, останалото е технология", каза политологът. По думите му днес няма особени драми с машините за гласуване, избирателни списъци и комисии.
"Тук проблемът не е как се справя служебното правителство с подготовката на изборите, а как се справят партиите с подготовката на избирателите да отидат до урните, очакват се до 2,6 милиона избиратели", посочи Георги Киряков. Той допълни, че има тенденция за намаляване на избирателната активност, но това се дължи на честото провежданите кампании и избори.
Политологът каза още: "И днес много трудно партиите успяват да преодолеят тези пречки - да съставят стабилно правителство, за да изпълнят обещанията си. Всяка партия дава обещания, и когато се постави в положение - да не успява да състави коалиционно управление много от тези обещания ги отнася вятъра - надалеч. Особеният акцент на тези избори е инфлацията, която идва заради повишените цени на енергоресурсите. Тази тема е особено актуална и тук се вижда странна намеса на служебното правителство, което ще не ще влиза в предизборната кампания. Това е тема, която трябва да се реши от кабинета днес, но в дългосрочен план от каолиционен или еднопартиен редовен кабинет. Служебното правителство не е враг на партиите, те сами са врагове едни на други, в стремежа си да спечелят повече гласове за партийните си програми."
За президента Румен Радев и действията му за съставяне на кабинет: "Политическият интерес на Радев в момента е да има нестабилна политическа ситуация, в която да не е ясно дали партиите ще успеят да съставят редовно правителство. Радев има друг политически дневен ред от този на партиите. Целта на президента е да има нестабилност, за да може да прокарва неговия дневен ред чрез служебни кабинети.
"Най-важната цел на тези избори е да се състави стабилно парламентарно мнозинство, което да успее да надживее собственото си его, което е малко вероятно. Затова сме обречени на провал за съставяне на следващо мнозинство, което е удобно и за партиите, защото в тази ситуация малко искат да управляват, и то с нежелание", каза Киряков. Според него проблемите са огромни, липсва перспектива за преодоляване на кризите.
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..