Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МК обяви обществена поръчка за ремонта на Концертна зала

| обновено на 28.09.22 в 12:00


Министерствотото на културата обяви обществена поръчка за дългоочаквания основен ремонт и реконструкция на Концертната зала в град Пловдив и превръщането й в мултифункционална зала за симфонични концерти и сценични продукции на Държавна опера – Пловдив.
 

Заданието включва цялостно реновиране на съществуващото сценично пространство, изграждане на нова оркестрина, както и на три подвижни сценични платформи. Чрез тях, освен основната зрителска зала и сцена, ще могат да се правят различни амфитеатрално разположени конфигурации.

Върху главната фасада север на Концертната зала, към площада, ще бъде разположена фасадна видео стена с размери 9,65/9,65 м. На нея на живо ще се излъчват част от спектаклите на Филхармонията. 

Предвижда се не само редизайн на зритлеските столове, а и увеличаване на местата в залата от досегашните 611 на 698.

Общата сума на поръчката е 12 108 815 лева . Тя включва всички разходи, необходими за извършване на ремонта в съответствие с техническия проект, както и непредвидени разходи 10 % в размер на близо 1 милион лева без ДДС.

Прогнозният срок за изпълнение е  най- малко 180 и най- много 360 календарни дни.

Сградата на Концертна зала е самостоятелен обект, двуетажна, с пълноценно изграден сутерен, а Община Пловдив предоставя безвъзмездно за управление на пловдивската опера недвижим имот – публична общинска собственост с площ от 244.85 кв. м , който също е в обхвата на предстоящия ремонт. Става дума за бившия ресторант въвъ вътрешния двор на Партийния дом, на чието място ще се изгради зала за малки представления.

От Министерството на културата съобщават, че вече има  одобрен инвестиционен проект във фаза „Технически проект“ иима и  издадено Разрешение за строеж от Главния архитект на Община Пловдив.

Крайният срок за подаване на оферти е 26 октомври.

Дългочаканата новина бе посрещната в Пловдив със сдържан оптмимизъм.

Директорът на операта Нино Найденова възкликна "Най- после!" и добави, че от страна на операта министерството е получило пълното съдействие да изработи заданието, но смяната на политическите кабинети много бави процедурите. Тя изрази опасения, че парите за ремонта могат и да бъдат загубени, ако има обжалвания.

Инж. Любозар Фратев от Фондация "Дом за пловдивската опера" благодари на екипа на министерството, че е коригирал намерението на предишния министър на културата , който лансира идеята поръчката да се направи от самата опера. Фратев също изрази надежда заданието е направено така, че да няма обжалване и най- после да се осъществи ремонта на Концертна зала, която от години пустее и и се руши.

Концертна зала е строена през 60- тте години на миналия век и бе дом на Филхармонията, но през 2016 година беше затворена заради нуждата от спешен ремонт. От тогава се правят неуспешни опити да бъде реконструирана.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

обновено на 24.05.25 в 16:22

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

обновено на 24.05.25 в 11:04

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51