Една съществено важна страна на живота ни като общество и едно от измеренията на приключилите избори- политиците като част от нашия обществен живот и дали не е време психиатрията да се занимае с тях- това бе тема на разговора между Антоанета Петричанска и психиатъра Цветеслава Гълъбова в предаването "Ден след ден".
Според нея се намираме в абсурдна ситуация и на обществото може да се постави диагноза- психопатизация или сътояние на социално нечувствително поведение, а политиците страдат от политическа шизофрения.
"Нашите политици живеят в паралелна реалност, а както знаем паралелните прави не се пресичат. Добре си живеят. Сега им развалихме рахатлъка, че често ги викаме на избори и точно в това се състои проблемът. Те не общуват с хората. Постоянно някой друг им е виновен за резултатите, които имат. Отворете си очите и вижте какво реши народът, уважаеми политици! Народът не Ви иска с кухите и празни обещания, които давате през няколко месеца. Време е политиците да анализират причините за изборните резултати! " - призова Гълъбова.
Тя припомни, че демокрацията е процес, а не е само избори и направи аналогия с нейната професионална сфера, където, когато нещо не работи, се сменя, докато се намери правилното лечение. Демокрацията ни ще навърши една Христова възраст и като имаме предвид колко млади на тези години не знаят какво да правят с живота си, по нейно мнение няма нищо изненадващо.
"Силно се надявам след тези избори политиците да се обърнат към себе си и тези познати лица да минат в периферията. Да обучават нови хора на политика, какво могат да предложат, ако има нещо за оправяне, да се оправи, да се образоват,да четат политическа история. Да си зададат въпроса имам ли достатъчно чест, за да мисля, когато натискам бутона. Ако моралните категории не са приоритет, ще загинем . Намалели сме с 850 000 хиляди души за последните 10 години! - припомни Цветеслава Гълъбова.
Освен демографската катастрофа, тя вижда и друг много сериозен проблем- чудото с дрогираните и пияни шофьори. Смята, че никой не работи по това. Кампанията определя като от типа "те толкова си могат". Според нея явно политиците не разпознават това като проблем, живеят в паралелна вселена и им липсва емоционална интелигентност.
На въпроса как да тълкуваме тези 63 % негласували, тя отговори, че очевдино не искаме да ни управляват тези хора. Вероятно хората искат да ги управляват служебни правителства, защото вярват, че крадат по-малко.
"Ако на нашите политици не им харесва материала, нека отидат другаде. Друг народ няма как да се внесе" - каза психиатърът.
Относно обвиненията към президента за сегашната ситуация, тя коментира:
"Ако хората, които постоянно изпращат упреци към Радев, се замислят, ще си дадат сметка, че той няма интерес да се товари със служебни правителства. Сега сме в състояние на всевъзможни кризи, защо му е да управлява? Всички, които го обвиняват, вероятно проектират своите желания върху него и мислят какво биха наоравили, ако са на негово място"- смята Гълъбова.
Що се касае до това дали е реалистично да ни управлява служебен кабинет, тя коментира, че конституцията изрично казва какво се прави в такъв случай. Припомни също, че в предизборната капмания се наричаха как ли не, слагаха всякакви линии и сега, ако трябва да ги прекрачат, според нея това ще се отрази зле на възпритията на техния електорат. След всички разменени епитети психиатърът не изрази убеденост ,че ще могат да го напрвят. Тя твърди, че засега Не градят мостове, а ги рушат.
По коментирание неведнъж въпрос за това дали ,когато се явяват за доверие на хората, политиците трябва да минават психологически тестове, отговори:
"Официално няма как да се постави такова изискване, но определено смятам, че партиите трябва да правят вътрешен подбор. Най-добре е да се обучават за политици, да изучават местно самоуправление, да познават законите, да учат реторика, социална психология, политология, социология. Политиката е професия и човек трябва да влиза в нея подготвен ".
Според нея в парламента трябва да има качествени юристи - 70 %, а останалите да са икономисти. Останалите специалисти трябва да помагат, но законотворчеството е акт за подготвени кадри.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..