Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политиците са в словесен капан, от който трудно ще излязат

За съжаление в последните години  разговорът по същество се загуби. Слушаме много думи от едни същи хора, но не можем да им вярваме, защото злоупотребата с думите е много страшна, обобщи наблюденията си върху речта на политиците езиковедът проф. Владислав Миланов.

Той открои няколко модела на речево поведение сред политическия елит.

Една част от политиците говорят много, но безсъдържателно, други разчитат на словесната агресия, трети говорят важни и смислени неща, но пък има голяма разминаване с това, което правят.

„Българските политици са в капана на собственото си слово и собствените си поведения и трудно ще излязат от това, защото хората помнят какво са чули, а политиците бързо забравят какво са изрекли“.

Според доц. Миланов не се е очертала политическа езикова култура, през силата на която да разпознаваме политическото мислене. Затова и обществото дълги години ще се лута в подобни политически безисходици.

„Диалогът се разпадна като структура, това непрекъснато надговаряне, този начин да покажеш надмощие, непрекъснаните метафири, свързани с битки и победи в политиката. Победители няма. Няма упревленски аргументирани конструкции, които да ни дадат основание да вярваме, че политиците ще се променят и ще направят нещо за нас.“

Доц. Миланов прогнозира, че за да има промяна трябва да се сменят поколения, за да променим себе си, като начин на мислене, на изразяване и на поведение, силата на  мисълта, ценностната сисистема, за да вярваме в това, което говорим.

"Иначе не можем да очакваме обществото да върви напред, а с такива политици нещата изглеждат не особено надеждни".

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията.  В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..

публикувано на 13.09.24 в 14:20

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“...

публикувано на 13.09.24 в 10:59

Между 4 и 6% от населението е засегнато от редки болести

Не мога да кажа, че хората с редки заболявания се увеличават, но се подобряват възможностите на медицината за точна диагностика на голям брой от редките заболявания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Румен Стефанов, председател на Комисията по редки болести към Министерсвтото на здравеопазването и..

публикувано на 13.09.24 в 10:04

"Нощ на ангелите" превръща Пловдив в град на доброто

"Нощ на Ангелите“ отбелязва петото си издание с най-мащабния  благотворителен фестивал, правен до сега. Събитието ще се проведе на 14-ти и 15-ти септември на Гребната база в Пловдив  и разраства мащаба си, за да докаже, че за доброто няма граници.  И  тази година се запазва традицията на 17-ти септември, денят в който почитаме паметта на..

публикувано на 12.09.24 в 15:44

Промените при шофьорския изпит няма да намалят катастрофите

Промените при шофьорските изпити от декември месец няма да допринесат за подобряване на пътната безопасност. Те са козметични, необходими са доста по-големи промени, но няма воля да бъдат предприети. Това коментира Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите по повод промените в наредбата за придобиване на свидетелство за правоспособност. С..

публикувано на 12.09.24 в 10:29