Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оставане с бюджет-2022 и през 2023 г. е по-малко тревожно

Георги Ганев
Снимка: БГНЕС

Ако не бъде съставено редовно правителство, служебният кабинет ще предложи тазгодишният бюджет да бъде прилаган и след Нова година. Това обяви министърът на финансите Росица Велкова вчера по време на изслушването й в пленарна зала.

„Ако остане този вариант, безпокойството ще е по-малко, в сравнение с един от сценариите, които министър Велкова представи вчера пред парламента. Защото със сигурност, ако се изпълнява бюджет-2022, в разходната му част почти няма да има дефицит през 2022 г. И поне от тази гледна точка няма да имаме основание да се притесняваме“, каза Георги Ганев, макроикономист и директор по икономическите въпроси на Център за либерални стратегии.

Ганев каза, че ако все пак се стигне до гледане в НС за бюджет за 2023 година, и се приеме голям дефицит и има голяма нужда да се тегли дълг, световните финансови пазари могат да направят в България това, което направиха с Великобритания. Причината г-жа Тръс да си подаде оставката беше, че световните финансови пазари съобщиха на Великобритания, че тази работа няма да стане“, каза още Георги Ганев.

Според него в България в момента няма нито един показател, който да сочи, че страната е в икономическа криза.

„Има изключително неприятна инфлация, но това не е икономическа криза“, каза още Ганев.

Той смята, че инфлацията не се отразява сериозно на производството, а предимно на домакинствата и покупателната им способност.

Георги Ганев смята, че ни чака неприятна зима.

„Неприятните неща за българската икономика през зимата могат да дойдат по линия на състоянието на икономиките на нашите основни партньори в ЕС. За някои от тях вече можем да говорим за кризисни процеси. В Западна Европа вече може да се говори за икономическа криза, за някои неща. И ако тази икономическа криза засегне българския износ, това няма как да не се усети и тук“, обясни още Ганев.

Цялото интервю с Георги Ганев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01