Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оставане с бюджет-2022 и през 2023 г. е по-малко тревожно

Георги Ганев
Снимка: БГНЕС

Ако не бъде съставено редовно правителство, служебният кабинет ще предложи тазгодишният бюджет да бъде прилаган и след Нова година. Това обяви министърът на финансите Росица Велкова вчера по време на изслушването й в пленарна зала.

„Ако остане този вариант, безпокойството ще е по-малко, в сравнение с един от сценариите, които министър Велкова представи вчера пред парламента. Защото със сигурност, ако се изпълнява бюджет-2022, в разходната му част почти няма да има дефицит през 2022 г. И поне от тази гледна точка няма да имаме основание да се притесняваме“, каза Георги Ганев, макроикономист и директор по икономическите въпроси на Център за либерални стратегии.

Ганев каза, че ако все пак се стигне до гледане в НС за бюджет за 2023 година, и се приеме голям дефицит и има голяма нужда да се тегли дълг, световните финансови пазари могат да направят в България това, което направиха с Великобритания. Причината г-жа Тръс да си подаде оставката беше, че световните финансови пазари съобщиха на Великобритания, че тази работа няма да стане“, каза още Георги Ганев.

Според него в България в момента няма нито един показател, който да сочи, че страната е в икономическа криза.

„Има изключително неприятна инфлация, но това не е икономическа криза“, каза още Ганев.

Той смята, че инфлацията не се отразява сериозно на производството, а предимно на домакинствата и покупателната им способност.

Георги Ганев смята, че ни чака неприятна зима.

„Неприятните неща за българската икономика през зимата могат да дойдат по линия на състоянието на икономиките на нашите основни партньори в ЕС. За някои от тях вече можем да говорим за кризисни процеси. В Западна Европа вече може да се говори за икономическа криза, за някои неща. И ако тази икономическа криза засегне българския износ, това няма как да не се усети и тук“, обясни още Ганев.

Цялото интервю с Георги Ганев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24