Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия вече не е играч в международната сигурност

Русия вече излиза от ролята на глобален играч в полето на международната сигурност, заради войната с Украйна. На мястото на Русия се появява Китай. Това коментира проф. Румен Кънчев, който е експерт по международна сигурност и геополитика, в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив и подчерта ключовата роля на провеждащата се среща на Г-20.

„Срещата между Джо Байдън и Си Дзинпин показва, че всички големи въпроси на съвременността от стратегическата стабилност и ядреното оръжие до климата са били обсъдени. До преди инвазията на Русия всички тези въпроси се обсъждаха между Америка и Русия. Това изведнъж се промени“, коментира проф. Кънчев.

Той обясни, че срещата между двамата лидери е конструктивна, тъй като те са поставили на масата откровено това, което ги вълнува, без заобиколки, без да манипулират. Ясно очертана е и червената линия – Тайван.

„Външната политика и на двете страни сякаш е по-близка, отколкото външната политика, която провеждат руския и американския президент. По-рано се дискутираше само между американци и руснаци – да се отворят канали с военни. Сега това се говори с Китай, което е много важно за доверието между двете държави. Всичко това показва, че САЩ търси друг партньор и вече са го намерили в лицето на Китай. Нито САЩ, нито Китай имат намерение за военно съперничество помежду си. Тяхното съперничество е икономическо“, отбеляза проф. Кънчев.

Експертът по международна сигурност добави, че не бива да се подценява нито руската армия, нито Русия като глобална сила, въпреки че войната е хвърлила сериозна и дълбока сянка върху това.

„Победата, която беше извоювана в Херсон е много важна, но тя е само елемент от една битка, една война, която ще продължи вероятно още дълго време, тъй като Русия не е победена и не бива да си въобразяваме, че тя е победена. Във военно-технически план тази победа е по-важна, отколкото победата в Харков на 12-15 септември“, каза проф. Кънчев.

Според него е време българското правителство да покаже ясна про европейска линия и ясна съпричастност към това, което се случва в НАТО. Експертът разкритикува България за непоследователната си политика в тази тежка геополитическа обстановка. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47